Brazil/ Digjet Muzeu Kombëtar me 20 milionë artikuj e 200 vite trashëgimi

Muzeu Kombëtar i Brazilit në Rio de Janiero është përfshirë nga flakët. Ky institucion, me një trashëgimi rreth 200-vjeçare, u përfshi nga flakët gjatë...

“Qeveria u tërhoq, tani të shkarkohet ministrja dhe drejtori i Teatrit”

Vazhdojnë protestat për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar. Reagimet pas deklaratës së Vlahutin për kërkesën e ekspertizës për ligjin dhe shtyrjes së datës së shqyrtimit Pas...

Kosova synon OSCAR-in me filmin ‘Martesa’

Filmi “Martesa’ me skenar dhe regji nga Blerta Zeqiri, është propozimi zyrtar i Kosovës për kategorinë ‘Filmi më i mirë i huaj’ në çmimet...

Emërohen drejtorë të 22 institucioneve nacionale në Maqedoni

Janë emëruar drejtorët e 22 institucioneve kombëtare të Republikës së Maqedonisë, informojnë nga Ministria e Kulturës. Drejtori i IP Ansamblit të valleve dhe këngëve popullore...

Regjisori Jane flet për filmin skandaloz që njollosë UÇK-në

Regjisori i filmit, Jane Bojaxhi, vlerëson se nuk ka pasur nevojë që të konsultohet me askënd për filmin, sepse është artist, e jo politikan....

Ekskluzive: Heronjtë shqiptarë të “Greqisë” të ruajtur në folklorin shqiptar

Nga Valter Koxhaj Sot do të sjellim në fokus disa këngë të shqipëris së jugut ku flitet për trimërit dhe veprat e atyre trimave që...

“Shpëtoni Shqipërinë” ishte edhe zëri i grave shqiptare drejtuar Presidentit Wilson, në Konferencën e...

Shqiptarët në përgjithësi,kanë pasur besim tek njerëzit e urtë,për të zgjidhur probleme kardinale për kombin . Vepra e nobelistit, Woodrow Wilson, në mbrojtje të...

New York Times u rekomandon lexuesve të lexojnë Ismail Kadarenë

Gazeta prestigjioze amerikane New York Times i rekomandon lexuesit të lexojnë librin “Kamarja e turpit” të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare . Në listën prej...

Foto të rralla nostalgjike – Shikoni Tiranën para një shekulli

Të gjithë që kanë sunduar mbi këtë qytet kanë lënë gjurmët e tyre në infrastrukturë dhe në imazhin e tij. Shumë gjëra kanë ndryshuar në...

Amerikanët dhe britanikët në luftë për Lindjen e Mesme

Në shkurtin e vitit 1942, një ngjarje e jashtëzakonshme mbërtheu qendrën e Kajros.Tanket dhe trupat ushtarake rrethuan rezidencën derisa ambasadori i Britanisë së Madhe...