Italia dënon biznesmenin shqiptar për kokainë

Një sipërmarrës shqiptar në Itali është dënuar me 4 vite burg për trafik droge. Aleksandër Zotaj, ish-pronar i një salloni bukurie në Rimini dhe aktualisht...

Tragjedia nga zjarri në Athinë, vjen një lajm i mirë për shqiptarët

Pavarësisht ngjarjes dramatike që goditi Greqinë, për shkak të zjarreve në rajonin e Atikës, ku u goditën edhe emigrantë shqiptarë, vjen një lajm i...

Serbia sërish lëshon avionët ushtarak mbi qiellin e Luginës së Preshevës

Ushtria serbe sërish rikthen avionët ushtarak mbi qiellin e Luginës së Preshevës. Lajmi është bërë i ditur nga Ushtria e Serbisë, e cila ka bërë...

Kolona të gjata në kufirin Preshevë – Gjilan (Video)

Në kufirin në mes të Kosovës dhe Serbisë, në pikëkalimin kufitar në Muçibabë janë zgjatur kolonat e automobilave. Siç merr vesh Presheva.AL, pritjet po zgjasin...

Arsiq: Mendoj se nuk do të ketë kurrfarë shkëmbimi territoresh

Nënkryetari i komunës së Bujanocit, Stojança Arsiq, ka thënë se “Personalisht mendon” nuk do të ketë ndonjë shkëmbim territori mes Serbisë dhe Kosovës. “Korrigjimi i...

Bie Lira turke në mënyrë rekorde, ja shkaqet?

Lira turke arriti një tjetër rekord rënieje ditën e sotme, menjëherë pas deklaratës së presidentit Trump se do të rishikojë aksesin pa taksa të...

Nëntë persona arrestohen në Greqi, shisnin foshnje për 18 mijë euro

Policia greke ka njoftuar se ka arrestuar nëntë persona me dyshimin se krishin krijuar një rreth vicioz dhe shisnin bebe të sapolindura tek çiftet...

Nëse në shkëmbim nuk përfshihet krejt Lugina, do të ketë pasoja të rënda

Faktori politik në komunën e Bujanocit është pro idesë së bashkimit me Kosovën, por kërkon që të bëhet kujdes me termat që përdor presidenti...

Presidentja kroate feston ditën e fitores kundër Serbisë në përqafimin e dy shqiptarëve (Foto)

Në fotografinë më poshtë është presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviq, e përqafuar me gjeneralin shqiptar që luftoi kundër serbëve në Kroaci, Rrahim Ademi dhe...

Lugina e Preshevës, në të kaluarën dhe sot!

Ismet Azizi Trevat shqiptare në Serbinë Jugore përfshijnë; tri komuna: Preshevë, Bujanoc, dhe Medvegjë, të cilat shtrihen në lindje të Kosovës. Ato  janë vazhdim i...