LPD-ja dënon ashpërt provokimin e popullsis Shqiptare në Lugin të Preshevës

Lëvija e Progresit Demokratik dënon siç thotë provokimet e popullsisë shqiptare në Luginën e Preshevës. Ja komunikata: Historikisht kemi dëshmuar se jemi popull i mençur, reagojmë...

Andrew Page: Londra mbështet rajonin e Ballkanit në ҫështjet e sigurisë

Samiti i ardhshëm në kuadër të Procesit të Berlinit, do të zhvillohet në Londër, në korrik. Me samitin e Londrës mbyllet cikli i dertanishëm...

Greqi: 27 të burgosur, mes tyre dhe shqiptarë, tentojnë të arratisen

Plot 27 të burgosur kanë tentuar të arratisen gjatë transportimit të tyre nga mjediset e gjykatës për në burgun e Koridalosit në Athinë. Ngjarja ka...

Vendet e Ballkanit më të pambrojtura ndaj “Fake News”

Treguesi për vitin 2018 i Njohurisë për Median (2018 Media Literacy index) i Institutit të Shoqërisë së Hapur (Open Society Institute) në Sofie thotë...

Flet ish oficeri: Ushtria e Shqipërisë disa herë më e fortë se e Jugosllavisë

Pergatiti Artur Ajazi Ushtaraku që për afro 37 vjet i ka shërbyer Ushtrisë Popullore, dhe Repartit të Xhenjios në Divizionin e Elbasanit, Hysen Kolonjari, ka...

Erdogan flet për arrestimin dhe dorëzimin e 6 “gylenistëve” nga Kosova

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka riafirmuar zotimin për të vazhduar sjelljen para drejtësisë të pjesëtarëve të organizatës terroriste FETO pas ekstradimit nga...

Avionët ushtarak serbë edhe sot mbi Preshevë/VIDEO

Avionët ushtarak të Serbisë edhe sot kanë shqetësuar banorët e Preshevës. Që nga mëngjesi aerplanet luftarak kanë fluturuar mbi Luginë shumë afër vijës ajrore, shkruan...

Në Maqedoni protestohet kundër ligjit të gjuhëve, ndërsa në Mal të Zi nënkryetari i...

Genc Nimanbegu është i vetmi deputet shqiptar në Mal të Zi nga zgjedhjet e fundit parlamentare që u mbajtën në vitin 2016. Aktualisht Nimanbegu ushtron...

“Pse partitë politike shqiptare po e përkrahin Gjukanoviqin?”

Nga Esad Gjonbalaj Përkrahja e njërit nga dhespotët e fundit nga  mbeturinat politike  të ish Jugosllavisë nga ana e subjekteve politike shqiptare është skandal në...

Fluturimi i avionëve presion ndaj shqiptarëve të Preshevës për shkak të ngjarjeve në Kosovë

Fluturimi i avionëve ushtarak mbi Preshevë lidhet me ngjarjet në veri të Kosovës dhe paraqet njëfar presioni ndaj shqiptarëve në Preshevë, ka deklaruar kryetari...