ÇIM PEKA LIVE/ Kasami: Synojmë të bëjmë ndryshimin në Maqedoninë e Veriut, ja si do e arrijmë

Picture of ina-online
ina-online

04/04/2024

Kryetari i Lëvizjes BESA dhe një nga krerët e koalicionit opozitar shqiptar VLEN, Bilall Kasami në emisionin Çim Peka Live në Syri TV theksoi se po vjen ndryshimi në Maqedoninë e Veriut.

Sipas tij, shqiptarët përgjithësisht kanë votuar kundër Ali Ahmetit dhe partisë së tij, BDI.

Kasami tha se sfida jonë kryesore pas zgjedhjeve nuk është për të mundur Ali Ahmetin dhe BDI.

“Kemi dy popuj shumicë, maqedonasit dhe shqiptarët. Por për shkak të ndikimit të Beogradit kemi pasur një deformim etnik. Ne kemi një situatë kur shqiptarët kur nga një popull shumicë, kalojmë pas maqedonasve. Kemi pasur një asimilim të pakicave të tjera, sikundër edhe një asimilim të shqiptarëve me besimin ortodoks. Rezultati zgjedhor është i paracaktuar. Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut ka votuar për opozitën, por ka një problem për fragmentarizimin e votës. Besoj se sot që jemi bashkë e shmangim këtë fragmentarizimin e votës”, tha Kasami.

Ai tha se sot ne duhet të tejkalojmë vetveten dhe duhet të bashkohemi me kauzat në mënyrë që të bëjmë ndryshimin dhe jo protagonizmin e lidershipit opozitar./Syri.net

TË FUNDIT
49 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
2 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
3 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

ME TE LEXUARA

12 orë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
10 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
17 orë
Paraqitje e shpeshtë e shiut të rrëmbyeshëm dhe bubullimave deri të enjten, stabilizim i motit nga e premtja
5 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
12 orë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

INFO

NA NDIQ