Dënohet sjellja fyese e Bekteshit ndaj gazetarëve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Agjencia e Shërbimeve Mediatike Audio dhe Audiovizuele e konsideron absolutisht të papranueshëm qëndrimin e pahijshëm të ministrit të Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, ndaj gazetares së TV Kanal 5, gjatë konferencës së sotme për media. Bartësit e funksioneve publike duhet të përmbahen nga shprehja e pikëpamjeve, komenteve dhe etiketimeve personale, që kërcënojnë lirinë e medias dhe mund të çojnë në autocensurë, theksojnë nga Agjencia. Konkretisht, në konferencën e sotme për media në Qeveri, gazetarja e televizionit Kanal 5 kërkoi përgjigje nga Bekteshi se pse vendi paguan gazin me çmim më të lartë, nga ai që shitet në bursa? Bekteshi u kundërpërgjigj duke pretenduar se gazetarët po i përcjellin pyetjet e tyre, duke aluduar se bëhet fjalë për temën e Telma-s, e cila, siç tha ai, është në lidhje të ngushta me Makpetrolin, i cili nuk ka marrë tender për gaz. Për këtë ka reaguar gazetar i Telma-s, e cila i ka kërkuar Bekteshit dhe gjithë qeverisë që të ndalojnë këtë qëndrim ndaj mediave. Për ngjarjen ka reaguar edhe Shoqata e Mediave të Maqedonisë, ku janë anëtarë pesë televizionet kombëtare në vend. Sipas tyre, kjo sjellje e Bekteshit është presion që gazetarët të mos bëjnë pyetje të rëndësishme për publikun, por njëkohësisht paraqet edhe fyerje dhe shpifje ndaj mediave të përmendura dhe tentativë për ta manipuluar opinionin. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

INFO

NA NDIQ