Diktatori Putin fiton zgjedhjet në Rusi me 87.97 %

ina-online
ina-online

17/03/2024

Reuters ka raportuar të dielën se të dhënat në qendrat e votimit thonë se Putini ka fituar bindshëm.

Rezultatet e më hershme treguan se Putini i ka fituar rreth 85 për qind të votave.
Mbi 8 milionë qytetarë rusë votuan në sistemin online, ka thënë një zyrtar i komisionit zgjedhor. Sot është dita e tretë e mbajtjes së procesit zgjedhor.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka quajtur “person të sëmurë nga pushteti”, liderin rus, duke thënë se ai nuk zgjedh veprime për të qëndruar në pushtet.

Sipas tij, Putini duhet të jetë në Hagë për t’u gjykuar për krime lufte për agresionin rus në Ukrainë.

“Kjo figurë politikë është e sëmurë nga pushteti dhe po bën gjithçka që mundet për të sunduar përgjithmonë. Ai s’po zgjedh asgjë për të zgjatur jetën e tij në pushtet”, ka shtuar Zelensky.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se zgjedhjet presidenciale në Rusi nuk ishin as të lira e as të drejta, derisa procesin e kanë kritikuar edhe Gjermania, Çekia dhe zyrtarë të Bashkimit Evropian.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ