Djali i Talat Xhaferit dhe bashkëshortja e Islam Abazit u bënë prokurorë

INA
INA

23 Maj, 2023

Barlet Xhaferi – djali i kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi dhe Albulena Abazi – bashkëshortja e kreut të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, Islam Abazi u bënë prokurorë.

Në seancën e Këshillit të Prokurorëve Publikë Barlet Xhaferi u zgjodh sot prokuror në Prokurorinë Themelore Publike në Gostivar, ndërsa Albulena Abazi prokurore në Prokurorinë Publike Kërçovë, përcjell KlanM.

Kryetari i Këshillit të Prokurorëve Publikë, Antonio Jolevski, tha se mbeten për t’u zgjedhur edhe dhjetë prokurorë.

Në prill të vitit të kaluar, komisioni kundër korrupsionit ka marrë një njoftim se Barlet Xhaferi ka arritur të regjistrohet në Akademi, pa i plotësuar kushtet për të, përkatësisht pa dhënë provimin e jurisprudencës. Kjo shkaktoi një stuhi reagimesh në opinion. I pyetur për biografinë e Barlet Xhaferit, Jolevski tha se dokumentacioni i plotë i kërkuar për ta është i vlefshëm, ndërsa pjesa tjetër nuk është në kompetencën e tyre./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gazetaret veri sulm

Sulmohen gazetarët në Zveçan, goditet fizikisht gazetari i RTV21 (VIDEO)

nyt vucic kurti

New York Times për tensionet në Kosovë: Aleati i Putinit kundër Kurtit

grubi-visar-ganiu

Ganiu: Grubin nuk e votojnë as në lagjen e tij (VIDEO)

kovacevski ursula

Kovaçevski-Von der Leyen: BE-ja ofron mbështetje të fortë për arritjen e një konsensusi për ndryshimet kushtetuese

shkupi

E premtja, ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks në Maqedoninë e Veriut

Gjykata_1-768x463-1-750x430-1

Ohër, shtyhet për më 12 korrik gjyqi për rrahjen e Pendikovit

mesic

“Rruga drejtë BE-së po zgjatet pa nevojë”, Mesiq: Maqedonia është dashur të jetë anëtare shumë kohë më parë

ora-rryma-evn-struja

Nga korriku, energjia elektrike 13% më e shtrenjtë

mickoski-kovacevski

Kovaçevspi: Me Mickoskin do të bisedojmë për marrjen e mbështetjes nga VMRO-DPMNE për eurointegrimet

INFO

NA NDIQ