FBI: Origjina e COVID-19 vie nga laboratori në Wuhan

Iliria News Agency
Iliria News Agency

1 Mars, 2023

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha të martën se agjencia e tij beson se pandemia Covid-19 ishte “me shumë gjasa” e shkaktuar nga një incident në një laborator në Wuhan të Kinës.

“FBI ka kohë që ka vlerësuar se origjina e pandemisë ka shumë të ngjarë të jetë një incident i mundshëm laboratorik në Wuhan,” tha Wray në intervistë për Fox News.

Komentet e drejtorit të FBI-së vijnë pasi një raport në fillim të kësaj jave tha se Departamenti Amerikan i Energjisë kishte përcaktuar se një rrjedhje nga një laborator kinez ishte shkaku më i mundshëm i shpërthimit të Covid-19.

Sidoqoftë, agjenci të tjera brenda komunitetit të inteligjencës amerikane besojnë se virusi u shfaq natyrshëm në botë.

Gjatë intervistës, Wray akuzoi gjithashtu qeverinë kineze se po përpiqet të frenojë përpjekjet e SHBA-së për të hetuar shkaqet e pandemisë.

“Qeveria kineze ka bërë çmos për të penguar dhe turbulluar punën këtu, punën që ne po bëjmë, punën që po bëjnë qeveria jonë amerikane dhe partnerët e huaj të ngushtë,” tha Wray. “Dhe kjo është për të ardhur keq për të gjithë”, përcjell Klankosova.tv.

Zyrtarët kinezë e kanë mohuar me zemërim pretendimin, duke e quajtur atë një fushatë shpifjeje kundër Pekinit.

Kurse, komuniteti shkencor e sheh si thelbësore përcaktimin e origjinës së pandemisë në mënyrë që të luftohet më mirë apo edhe të parandalohet një tjetër.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ritchie-torres

Kongresmeni Torres del kundra Blinken për Kosovën: “Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht një aleat të Amerikës”

bilall-kasami

Kasami thirrje për front opozitar shqiptar: Të bashkohemi për fitore

bajram-begaj-milanovic-kroat

Kush është presidenti me rrogën më të lartë në Ballkan

ajvazi ibrahimi haracine

Sherri mes kryetarit dhe ish-kryetarit të Haraçinës, komuna e mbyllur, prokuroria sjell një vendim

veriu i kosoves

Situata në veriun e Kosovës, Rusia akuzon SHBA-të dhe BE-në

IMG_1521

Zgjedhet pasuesi i Vuçiqit në krye të partisë SNS, kush është i besuari i presidentit serb

mickoski-kovacevski

Kovaçevski: Do ta ftojë në takim Micksokin, do të propozojë që të flitet vetëm për dy tema

IMG_1513

Situata sot në Veriun e Kosovës, NATO del me një qëndrim

Sylvinho (Olympique Lyonnais, Trainer, head coach); Porträt, Einzelbild

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për dy ndeshjet e muajit qershor

INFO

NA NDIQ