Formohet lëvizje e re politike në Maqedoni, do t’i prijë ish-shefi i diplomacisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Prill, 2023

Ish-ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov po përgatitet të promovojë një Lëvizje apo parti politike në fund të këtij muaji, mëson TV21.

Në këtë lëvizje pritet të përfshihen persona të shquar të profesioneve të ndryshme, pra persona që deri më tani nuk kanë qenë aktivë në skenën politike.

Dimitrov me këtë iniciativë po tenton të fitojë lëvizjet qytetare të shfaqura pas zgjedhjeve të fundit lokale.

Dimitrov ka qenë në krye të Ministrisë së Punëve të Jashtme në periudhën 2017-2020, ndërsa ka qenë edhe zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane.

Më 17 qershor 2018, ai së bashku me kolegun e tij grek Nikos Kozias dhe ndërmjetësin e OKB-së për mosmarrëveshjen për emrin e Maqedonisë Meju Nimitz nënshkruan Marrëveshjen e Prespës për zgjidhjen e mosmarrëveshjes mes dy vendeve.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

bit-pazar

Sot ndërpritet masa e Qeverisë për ngrirje të çmimeve

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

mesiq stipe mesic

Mesiq: Nëse dikush mendon se Kosova mund të kthehet me luftë, ai është një i humbur

policia kosoves

Thirrja e dyshimtë për marshim drejt veriut, Policia – qytetarëve: Mos bini pre

vucic

Momenti kur gazetarja e CNN i drejtohet herë Vuçiqit: A e njihni Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran?

INFO

NA NDIQ