Gara brenda partive, tjetër fitore për Biden dhe Trump

INA
INA

03/04/2024

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe paraardhësi i tij, Donald Trump fituan përkatësisht zgjedhjet paraprake demokrate dhe republikane në shtetin e Nju Jorkut.

Sipas të dhënave paraprake të transmetuesit “Nbc News”, Biden dhe Trump morën respektivisht 92.4 dhe 78.7 për qind të votave të mbështetësve nga partitë e tyre.

Përballja e nëntorit mes Joe Biden dhe Donald Trump është e pashmangshme dhe këtë e treguan dhe rezultatet e votimeve në primaret që u zhvilluan në 15 shtete dhe një territor, në atë që njihet me emrin e “Super të Martës”.

Këtë vit, votuesit kanë shprehur pak entuziazëm për një përsëritje të zgjedhjeve të vitit 2020.Sondazhet e bërë publike nga Reuters dhe CNN tregojnë se si Biden edhe Trump nuk janë të pëlqyer nga shumica e votuesve.

Akuzat penale ndaj Trump mund të dëmtojnë pozitën e tij në mesin e votuesve të arsimuar, mbështetjen e të cilëve ai e ka synuar vazhdimisht për ta fituar. Zgjedhjet presidenciale në SHBA do të mbahen më 5 nëntor 2024.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ