I pari dhe i vetmi në botë/13-vjeçari shërohet nga kanceri vdekjeprurës i trurit

INA
INA

16/02/2024

Udhëtimi i Lucasit, i cili u diagnostikua me një formë të rrallë të një tumori të trurit vetëm në moshën gjashtë vjeç, nuk është asgjë më pak se çudibërës.

Fillimisht, prognoza ishte e zymtë, me mjekët që i njoftuan prindërit e tij se jeta e djalit të tyre ishte në rrezik. Megjithatë, kundër të gjitha gjasave, Lucas, tani 13 vjeç, qëndron si një fener shprese, pasi i ka sfiduar pritshmëritë mjekësore duke e tejkaluar plotësisht tumorin që dikur e kërcënonte jetën e tij.

Rasti i Lucasit është i paprecedentë – ai është fëmija i parë në mbarë botën që është shëruar nga glioma e trurit, një formë veçanërisht agresive e kancerit.
Dr. Jacques Grill, i cili udhëhoqi trajtimin e Lucasit në Qendrën e Kancerit Gustave Roussy në Paris, e përshkruan mbijetesën e djaloshit si tejkalim të të gjitha gjasave. Tumori, i njohur si glioma difuze e brendshme pontine (DIPG), është jashtëzakonisht fatale, duke u marrë jetën shumicës së fëmijëve të diagnostikuar me të brenda një viti.

Pavarësisht nga prognoza e zymtë e lidhur me DIPG, përparimet e fundit në kërkimin mjekësor ofrojnë një dritë shprese. Lucasi mori pjesë në provën BIOMEDE, një studim novator që teston barna të reja të mundshme për DIPG. Çuditërisht, ai iu përgjigj pozitivisht ilaçit të kancerit everolimus, me tumorin e tij duke u zhdukur plotësisht me kalimin e kohës.

Megjithatë, rasti i Lucasit mbetet i jashtëzakonshëm, pasi tumori i tij u zhduk plotësisht, ndërsa të tjerët në prova përjetuan përgjigje të pjesshme ose pa përgjigje fare.

Dr. Grill ia atribuon rimëkëmbjen e jashtëzakonshme të Lucasit përbërjes unike gjenetike të tumorit të tij, që i bëri qelizat e tij jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj ilaçit.

Tani, studiuesit po gërmojnë më thellë në kuptimin e anomalive gjenetike të tumoreve si ajo e Lucasit dhe po eksplorojnë krijimin e “organoideve” të tumorit në laborator për t’i përsëritur këto dallime gjenetike. Kjo qasje inovative premton zhvillimin e trajtimeve të përshtatura që synojnë mutacione specifike në qelizat e tumorit.

Ndërsa rasti i Lucasit ofron shpresë për përparime të ardhshme në trajtimin DIPG, studiuesit paralajmërojnë se çdo trajtim i mundshëm që rezulton nga gjetjet e tyre është ende vite larg zbatimit klinik. Pavarësisht sfidave në të ardhmen, progresi i bërë në kuptimin dhe trajtimin e DIPG viteve të fundit ushqen optimizmin në komunitetin mjekësor.

Dr. David Ziegler, onkolog pediatrik, beson se me përparimet e vazhdueshme në kërkime, rritjen e fondeve dhe përpjekjet bashkëpunuese si testi BIOMEDE, mundësia e shërimit të disa pacientëve me DIPG është e mundshme.

Udhëtimi i jashtëzakonshëm i Lucasit shërben si një testament për fuqinë e këmbënguljes, inovacionit dhe shpresës përballë vështirësive./Science Alert

Përgatiti: Nuhi Shala

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

stevo pendarovski

Pendarovski premton Veting për politikanët, gjyqtarët dhe prokurorët

KSHZ-Komisioni

17 parti në garë zgjedhore për deputetë

INFO

NA NDIQ