Ivo Inxhov: Bullgaria mund të zbusë pozicionin e saj ndaj Maqedonisë së Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2022

Bullgaria në rrethana të caktuara mund të zbusë pozicionin e saj ndaj Maqedonisë së Veriut dhe ndoshta do të pajtohet për fillimin e negociatave me BE-në gjatë vitit, thotë profesori i Universitetit “Veliko Tërnovo”, Ivo Inxhov, në sondazhin tradicional politik të bërë nga gazeta e Sofjes “Dnevnik” në fillim të vitit të ri 2022.

Siç njofton korrespondenti i MIA-s nga Sofja, ai nuk beson se Qeveria bullgare do të shpërbëhet për shkak të sfidave të politikës së jashtme, siç janë marrëdhëniet NATO-Rusi apo negociatat për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE.

Sipas Inxhov, në lidhje me temën e Maqedonisë së Veriut, mund të spekulohet për thellimin e ndarjeve ndërmjet partisë “Ndryshimit vazhdon” dhe partisë Bullgarisë Demokratike, të cilat kanë qasje më pragmatike, nga njëra anë, dhe “Ka një popull të tillë”, por edhe Partia Socialiste Bullgare nga ana tjetër mbron idetë e nacionalizmit romantik.

“Për Brukselin dhe Uashingtonin, kërkesa kryesore bullgare është e pakuptueshme, në përgjithësi – Maqedonia të njohë të vërtetën historike të historisë sonë të përbashkët, gjuhën tonë të përbashkët deri në vitin 1944 – dhe kjo nuk mund të merret si argument serioz për anëtarësimin në BE”, tha Inxhov.

Sipas tij, Bullgaria do ta ketë më të vështirë ta detyrojë Maqedoninë të përjashtojë “gjuhën e urrejtjes” nga tekstet, mediat dhe monumentet.

Në lidhje me planet e kryeministrit bullgar Kirill Petkov për të ngritur ekonominë si një prioritet në marrëdhëniet në mes Sofjes dhe Shkupit, Inxhov tha se një qasje e tillë mund të kontribuojë në përmirësimin e klimës dypalëshe.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ