Ja pse duhet të konsumoni kërpudha

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Mars, 2023

Edhe pse disa i konsiderojnë kërpudhat si perime, ato janë një mbretëri e veçantë e organizmave të gjallë.

Disa janë helmuese dhe disa janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Pse kërpudhat janë kaq të shëndetshme dhe pse duhet t’i hani ato më shpesh?

Karakteristikat ushqyese të kërpudhave

Kërpudhat përmbajnë shumë pak kolesterol dhe praktikisht nuk kanë yndyrë ose natrium në përbërjen e tyre. Ato përmbajnë kompleks vitaminë D dhe kështu çlirojnë energji nga yndyrat, proteinat dhe karbohidratet në ushqim.

Disa lloje kërpudhash forcojnë sistemin imunitar dhe janë të mira në luftimin e kancerit. Acidi linoleik në kërpudha luan një rol në parandalimin e kancerit të gjirit dhe prostatës.

Diabetikët mund të konsumojnë edhe kërpudha sepse nuk përmbajnë yndyrë dhe inkurajojnë funksionimin normal të mëlçisë, pankreasit dhe gjëndrave endokrine. Ato përmbajnë insulinë natyrale dhe enzima që ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme për vegjetarianët që të konsumojnë shpesh kërpudhat, sepse ato janë burimi më i madh i përbërësve të nevojshëm që nuk gjenden në fruta dhe perime.

Efekte anësore

Megjithatë, duhet pasur kujdes me konsumimin e kërpudhave, sepse një sasi e tepërt mund të shkaktojë të përziera, marramendje ose ngërçe të forta në stomak tek njerëzit e ndjeshëm.

Sigurisht, kërpudhat duhet të blihen gjithmonë nga furnizues të besueshëm. Gjithashtu, nëse nuk jeni të sigurt nëse disa kërpudha janë të ngrënshme, më mirë mos i prekni kur i shihni diku në natyrë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

nevzad lutfiu

Kryetari i Këshillit Kombëtar në Luginë reagon pas arrestimit të Ismailit: Serbia s’dëshiron paqe

Luizi dhe Kiara

Luizi ja kushtoi këngën e re. Reagon Kiara

luizi koncert

Luiz Ejlli niset për Amerikë, a jeni gati (VIDEO)

Taravari_Kasami-780x470

Taravari e Kasami përplasen për anëtarët dhe simpatizantë politikë

barnatore

Mungesë ilaçesh në farmacitë e vendit!

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

INFO

NA NDIQ