Kafshët paralajmëruan tërmetin në Turqi, kjo video u realizua pak para dridhjeve të tokës (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Ka shumë teori që pretendojnë se sjellja jonormale e kafshëve mund t’i ndihmojë njerëzit të parashikojnë tërmete të forta.

Miti i kahershëm se kafshët mund të parashikojnë tërmetet ende nuk është vërtetuar me arsyetim shkencor. Por kjo ka kapur prej kohësh imagjinatën e shumë njerëzve, pasi rrëfimet lokale dhe raportet e dëshmitarëve okularë sugjerojnë se kafshët sillen në mënyrë të çuditshme orë ose ditë përpara se të godasë një tërmet.

Disa thonë se edhe peshqit dhe zogjtë tregojnë sjellje të pazakontë përpara aktivitetit sizmik.

Këto histori kanë nxitur interesin e studiuesve, të cilët po përdorin teknologjinë më të fundit për të mbajtur një skedë për kafshë të ndryshme që thuhet se parashikojnë tërmetet para kohe.

Shikoni një video të fundit që pretendohet se është në Turqi:

SHIKO VIDEO

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-24-20-41-33-817_com.android.chrome-edit

Rezultatet e para nga KSHZ

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arben taravari

Taravari: Jemi të lumtur se e kemi fituar votën e shqiptarëve

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

Ja në sa ora do të shpallen rezultatet e para nga KSHZ

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

KSHZ: Deri në ora 17:00, jehona e votuesve është 44.18%

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

ambasada

Ambasadat e huaja ndjekin procesin e votimit në Maqedoninë e Veriut

IMG_1475

Pas 55 viteve qëndrimi në Maqedoni, sot për herë të parë voton nëna e deputetes

FLAMUJ

Parlamenti Evropian e miraton planin prej 6 miliardë eurosh për Ballkanin Perëndimor

INFO

NA NDIQ