Kallëzim penal për Zaevin, Kiracovskin, Spasovskin dhe Ruskoskën

Picture of INA
INA

10/05/2024

Ish-shefja e Prokurorisë për Krim të Organizuar, Vilma Ruskovska, të gjithë ish-sekretarët e përgjithshëm të LSDM-së, përfshirë Oliver Spasovskin, ish-kryeministrin dhe kryetarin e LSDM-së Zoran Zaev, janë vetëm disa nga personat kundër të cilëve Bojan Jovanovski-Boki 13 ka ngritur kallëzim penal. Sipas tij këto janë vetëm një pjesë e kallëzimeve penale, për të cilat tha se ka prova dhe njohuri të drejtpërdrejta.

“Drejtorë të emëruar, persona që kryenin funksione publike, gjyqtarë dhe prokurorë, ish-zyrtarë – të gjithë ishin pjesë e operacionit penalo-juridik “Bumerang”. Bisedën e parë informative e kemi pasur para prokurorit kompetent. Bëhet fjalë për krime që kanë të bëjnë me parregullsi dhe mashtrime zgjedhore, financim të paligjshëm të një partie politike, keqpërdorim të prokurimit publik dhe fondeve. Bëhet fjalë për disa vepra për të cilat janë ngritur kallëzime penale”, tha Bojan Jovanovski.

Ai para mediave tregoni se ka dorëzuar dëshmi për krime që janë sekret publik në Maqedoni.

TË FUNDIT
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
8 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
9 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
9 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
10 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deputetës së LSDM-së i pengon se pse Gashi deklaratën solemne fillimisht e lexoi në gjuhën shqipe
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
18 orë
Lloga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
14 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar
22 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

fronti evropian vlen

VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

INFO

NA NDIQ