Katër muaj burg për profesorin strugan që sulmoi nxënësin me “boks hekuri”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Shkurt, 2022

Katër muaj burg për profesorin që në dhjetor të vitit të kaluar sulmoi një nxënës të tij me një “boks hekuri” në gjimnazin e Strugës “Ibrahim Temo”, njoftoi sot Gjykata Themelore në Strugë, përcjell INA.

Gjykata e shpalli fajtor për kryerjen e veprës “dhunë” dhe në masën e dënimit do t’i llogaritet edhe periudha e mbajtjes në paraburgim, deri në plotfuqishmërinë e vendimit.

Avokati i tij, Sead Mena, bëri apel, me argumentin se provat nuk ishin vlerësuar objektivisht. Në të vetmen seancë gjyqësore, të zhvilluar një javë më parë, profesori tashmë i dënuar Erol Spaho tha se rastit i ka paraprirë një debat verbal me kolegen e tij, nënën e nxënësit të dëmtuar. Ai ka treguar se ishte sulmuar nga nxënësi në tualet. Boksin e hekurit e ka nxjerrë jashtë për ta trembur, por ka përfunduar në kokën e studentit.

Mbrojtja e profesorit kërkoi më pas heqjen e masës së paraburgimit me arsyetimin se nuk plotësoheshin elementet objektive të krimit të dhunës.

“Ka prova kontradiktore, sidomos dëshmitë e dëshmitarëve dhe të dëmtuarit dhe në kundërshtim me Prokurorinë. Kërkuam heqjen e masës së paraburgimit dhe besoj se gjykata do të marrë vendimin e duhur”, tha avokati Sead Mena pas seancës së 3 shkurtit.
Ngjarja ka ndodhur më 23 dhjetor të vitit të kaluar në shkollën e mesme “Ibrahim Temo” në Strugë. Pas sulmit nga profesori, studenti u shtrua në repartin e Kirurgjisë me një dëmtim në kokë, ku pas qepjes u lirua për mjekim në shtëpi. Pesëdhjetë e shtatë vjeçari është ndaluar nga policia dhe më pas i është caktuar masa e mbajtjes dhe ndërkohë me propozim të komisionit disiplinor të shkollës i është ndërprerë marrëdhënia e punës. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ