Kërkohen rroga së paku 600-700 euro, shpenzimet dhe çmimet rriten çdo ditë në Maqedoni (VIDEO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Rritja e shpenzimeve të jetesës në Maqedoninë e Veriut assesi të ndalet. Një kronikë e Alsat-M pasqyron shqetësimet e qytetarëve të cilët thonë se nuk po munden të përballojnë këtë valë shtrenjtimet.

Ata pranojnë se ka rënë fuqia blerëse, por kërkojnë ndërhyrje të autoriteteve për të ndihmuar në këtë situatë, sidomos kategoritë më të rrezikuara.

“Nëse tani mund të blesh një qese me ushqim për 3000 denarë, dy vjet më parë mund të kishe blerë dy qese. Sasia e parave që ka mbetur e njëjtë në familje, ndoshta është ulur cilësia e ushqimit apo ka alternativë, çfarë me paratë? Të blini ushqim apo t’i paguani faturat?”, thotë për Alsat, Biljana Dukovska- Platforma kundër varfërisë.

Qytetarët thonë se me rrogat, ndihmën sociale dhe pensionet nuk mund të përballojnë këtë situatë të shtrenjtimeve dhe çmimeve të ngritura në tavan.
Ata ankohen se pjesa më e madhe e parave shkon për pagesën e faturave si dhe shërbime të tjera elementare, ndërsa ku mbeten ushqimet e nevojshme.

Qytetarët e pyetur nga Alsat thonë se rrogat patjetër duhet të rriten dhe të shkojnë së paku nga 600 deri në 700 euro, për të përballur situatën e krijuar, e cila po vijon me çmime marramendëse dhe të papërballueshme. (INA)

https://www.youtube.com/watch?v=Cc_ogCa8IfY&feature=emb_err_woyt

TË FUNDIT
22 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
1 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
2 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
3 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
3 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
11 orë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
2 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
8 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
1 ditë
Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit
2 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

vmro

VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh

bekim sali

Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën

INFO

NA NDIQ