Kompozitori i këngës “Xhamadani vija-vija” zbulon si u krijua hiti i njohur dhe Shkurte Fejza

Picture of ina-online
ina-online

27/10/2023

“Xhamadani vija-vija” është një ndër këngët më të pëlqyera dhe më të dëgjuara kudo ku ka shqiptarë. Mirëpo, kompozitori i saj, Zef Çoba zbuloi për emisionin “Pas Mesnate” në ABC News, se titulli origjinal i kësaj kënge është “Kma një lot pikon si ar”.

Ai zbuloi se si ky hit u krijua për artisten Shkurte Fejza dhe që sot është padiskutim një nga meloditë më emocionuese.

“Çuditërisht ka qene një kohë që këtu në gishtin tim ka pasur kallo nga të shkruarit me laps të partiturave pafund. Edhe brenda një ore si kompozitor më vijnë disa nota dhe në bashkëpunim me poetin brenda 3-4 orësh që më bëri më të njohur se gjithë kjo puna tjetër.

Shkurte Fejza ishte e ftuar në një emision këtu në Tiranë, e realizonte regjisorja e mirënjohur Vera Grabocka “12 vallëzime pa një të shtunë”, edhe mori pjesë. I kërkuan të këndonte një këngë dhe ajo tha që këngën do shkonte ta këndonte javën tjetër. Sigurisht që ishte një intuit e saj të sillte një këngë që përfaqësonte diçka më tepër se një interpretim spontan. Ishte ky moment që më kërkoi ta bëja këtë këngë dhe kënga u titullua në atë realitetin e kohës “Kam një lot më pikon si ar”, ishte vargu i parë dhe titulli i këngës. Pastaj vitet rrodhën dhe vetë njerëzit kanë bërë disa ndërhyrje të vogla si për shembull titulli “Xhamadani vija-vija”, kur në fakt është “Në xhamadanin vija-vija”, që do të thotë në etnosin tonë është e drejta jonë, që askush nuk mund ta marr”, rrëfeu Çoba./abcnews.al

 

TË FUNDIT
2 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
5 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
5 orë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
5 orë
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
6 orë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

ME TE LEXUARA

7 orë
Toshkovski: LSDM po mbron krimet e BDI-së! Do të nisim procedura ndaj të paprekshmëve
1 ditë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
6 orë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit
1 ditë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
5 orë
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
1 ditë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

LEXO MË SHUMË

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0039

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

arben taravari

Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat

IMG_0037

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

Pançe Toshovski

Toshkovski: LSDM po mbron krimet e BDI-së! Do të nisim procedura ndaj të paprekshmëve

ridvan ibrahimi

Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

IMG_4667

Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës

IMG_4668

Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi

INFO

NA NDIQ