Korridori 8/Reka: Projekt i rëndësishëm, historik, ekonomik për të gjithë rajonin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Prill, 2023

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Maqedoninë e Veriut, Fatos Reka ka theksuar se Projekti “Korridori 8” është një nga projektet më të rëndësishme jo vetëm për Maqedoninë por për të gjithë rajonin.

Sepse sipas tij, ky korridor fillon nga brigjet e Iltalisë dhe përfundon në brigjet e Bullgarisë.

Përveç asaj, Reka në një intervistë për portalin “Indeks”, thotë se “Korridori 8” ka edhe rëndësi historike sepse ndjek trasenë e rrugës Egnatia, e cila është iniciuar nga Romakët e lashtë.

Ai shton se përveç rëndësisë ekonomike, “Korridori 8” ka rëndësi strategjike dhe shton se me këtë investim përmirësohet dukshëm infrastruktura rrugore, segment në të cilin sipas Rekës deri më tani ka çaluar i gjithë Ballkani Perendimor. Ambasadori shqiptar thotë se ndër pikat më të rëndësishme të këtij Korridori është lëvizja e lirë e qytetarëve po edhe mallrave. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ