Kosovë, 57 gra të vrara në 14 vjet

Picture of ina-online
ina-online

16/04/2024

Nga viti 2010 deri në prill të vitit 2024, në Kosovë janë vrarë 57 gra. Organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, në disa raste, kanë fajësuar autoritetet për dështim në mbrojtjen e grave të rrezikuara nga dhuna. Në të shumtën e rasteve, autorë të vrasjeve kanë qenë bashkëshortët, pastaj baballarët dhe djemtë.

Më poshtë grafika nga Radio Evropa e Lirë.

 

TË FUNDIT
3 minuta
vulin
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit,...
8 minuta
dejvid daviv gir geer
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë a...
30 minuta
gjykata administrative
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për riv...
11 orë
albin kurti prishtine
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: ...
13 orë
qeveria-750x430
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

13 orë
qeveria-750x430
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
23 orë
vmro vlen
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
11 orë
albin kurti prishtine
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: ...
22 orë
ixhet memeti
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk...
30 minuta
gjykata administrative
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për riv...
20 orë
bilall kasami
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
8 minuta
dejvid daviv gir geer
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë a...
20 orë
fronti evropian ahmeti sela thaci
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të dr...
3 minuta
vulin
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit,...

LEXO MË SHUMË

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

INFO

NA NDIQ