Kovaçevski – Ageler: Maqedonia e Veriut, pas anëtarësimit në NATO, duhet të bëhet anëtare e BE-së

INA
INA

2 Qershor, 2023

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, sot pati takim me ambasadoren e SHBA-së në vend, Angela Price Ageler.

Në këtë takim janë diskutuar çështjet thelbësore që kanë të bëjnë me progresin e Maqedonisë së Veriut në integrimet evropiane, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

Po ashtu në takim ambasadorja Ageler ka riafirmuar mesazhin e qartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, se Republika e Maqedonisë së Veriut, pas anëtarësimit në NATO, duhet të bëhet edhe anëtare e BE-së, për çka vendi ka mbështetje të fortë dhe konkrete nga Shtetet e Bashkuara.

Nga Qeveria theksojnë se në takimin me ambasadorin amerikan Ageler, si dhe në takimin e kryeministrit Kovaçevski me senatorin Chris Murphy në Shkup dhe në takimet me përfaqësuesit e lartë amerikan Blinken dhe Escobar në SHBA, u konstatua miqësia e sinqertë afatgjatë dhe e suksesshme strategjike. partneriteti mes Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së, i cili zhvillohet mbi parimet e besimit dhe mirëkuptimit.

“Ne si qeveri respektojmë vullnetin e mirë të partnerit tonë të madh dhe strategjik, SHBA-së, si dhe të vendeve të tjera mike, anëtare të NATO-s dhe BE-së, të cilat na mbështesin në hapin e ardhshëm të integrimit evropian, i cili ka një drejtim përcaktues drejt anëtarësimin e plotë të vendit tonë në BE. Është realiste të pritet që kjo të ndodhë deri në vitin 2030 dhe ne jemi të gatshëm të punojmë me intensitet edhe më të madh në proceset e nevojshme reformuese. Qytetarët meritojnë të jetojnë në një shtet anëtar të Evropës, me cilësi evropiane të jetës dhe të ardhme evropiane për të rinjtë, në vendin e tyre të lindjes”, ka theksuar kryeministri Kovaçevski në takimin me ambasadoren Ageler.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Të punësuarit në MPB sot marrin rrogat më të larta për 10%

moti sot

Moti në Maqedoninë e Veriut

rozeta hajdari

Grabitet shtëpia e ministres së Qeverisë Kurti

Wiliam-walker

Walker: Pse u lejua të largohej grupi i armatosur i Banjskës?

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

INFO

NA NDIQ