Kovaçevski: Bullgaria pranoi shkurtesën Maqedonia e Veriut, javën e ardhshme mbledhje e dy qeverive

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Janar, 2022

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski gjatë konferencës me kryeministrin bullgar, Kirill Petkov, tha se ditët e para të punës i ka filluar me një nga çështjet e rëndësishme, ndërsa ajo është zhbllokimi i procesit tw eurointegrimeve.

“Unë edhe ai kemi një qëllim të njëjtë, të krijojmë kushte më të mira për qytetarët në Maqedoninë e Veriut dhe në Bullgari. Sot është 30 vjetori i njohjes së Bullgarisë. Sot po hapim një dritare të re të bashkëpunimit. Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut janë shtete të afërta. Sot u dakorduam që Bullgaria e pranon shkurten Maqedonia e Veriut dhe për këtë do ta njoftojë OKB-në”, ka thënë Dimitar Kovaçevski.

Ai tha se kjo paraqet hapi i parë dhe i cili mundëson një lidhje më të mirë ndërsa marrëveshja e ardhshme është për bashkëpunimin ndërkufitar.

Kovaçevski tha se për një javë do të mbahet konferencë e përbashkët e dy qeverive.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kurti finer

Kurti merr një telefonatë nga Amerika. Ja çka u bisedua

kameramedia

Aliu: Me ligjin e ri do të rregullohet liria e shprehjes në media

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

scholz macron vjosa osmani

Macron: Javën e ardhshme presim vendime të qarta nga Kosova dhe Serbia

vucic vjosa osmani

Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

INFO

NA NDIQ