Kovaçevski eliminon Dimovskin?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Pas presidentit dhe ministrit të Jashtëm edhe kryeministri i mbyll derën Viktor Dimovskit, duke i shuar përfundimisht shpresat se ai do të shkojë ambasador në Paris. Ndonëse Dimitar Kovaçevski nuk ishte i drejtpërdrejtë sa Presidenti Stevo Pendarovski dhe ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, kreu i ekzekutivit tha se vendimi për Dimovskin dhe ambasadorët e tjerë do të merret në konsultim me kreun e shtetit dhe shefin e diplomacisë. Jo zyrtarisht mësohet se Qeveria ka vendos që Dimovski të mos shkojë ambasador.

“Zgjedhja, akreditimi dhe dërgimi i ambasadorëve nuk është diçka që duhet të thuhet publikisht sepse edhe vetë vendimet sillen në seanca të mbyllura të Qeverisë. Për momentin kemi disa vende vakante të ambasadorëve edhe atë në vendet me të cilat kemi partneritet strategjik. Në kuadër të kompetencave të mia, bashkërisht me presidentin e shtetit dhe ministrin e Jashtëm, konsultohemi që të plotësohen këto vende”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

Vendimi ende i pa shpalosur i Qeverisë mësohet të jetë marrë mbi bazën e përgjegjësisë morale të Dimovskit si drejtor i ASK-së dhe dhënien e pëlqimit për shtetësinë e spiunit rus Oleksander Onishçenko. Për ambasador në Francë, lakohet emri i ish ambasadorit në Izrael dhe ish shefi i misionit në Kombet e Bashkuara, Pajo Aviroviq. Vendi ka 14 pozita vakante të ambasadorëve, përfshi Gjermaninë, Britaninë e Madhe, Kinën dhe Poloninë. Javëve në vazhdim presidenti do të zhvillojë një sërë takimesh konsultative me Qeverinë për plotësimin e pozitave me ambasador dhe staf akademik./Alsat

TË FUNDIT
7 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
9 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
9 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
11 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
11 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

ME TE LEXUARA

21 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
18 orë
Të vjedhura në Itali, sekuestrohen 2 makina “G-Class” me vlerë rreth 300 mijë euro në Vlorë
14 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
21 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
11 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
18 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4534

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

INFO

NA NDIQ