Kovaçevski: Kontrata me “Bechtel and Enka” nuk është sekret shtetëror, por ka një shkallë konfidencialiteti

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Nuk është sekret shtetëror, por ka një shkallë të konfidencialitetit”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski për marrëveshjen mes Maqedonisë dhe “Bechtel dhe Enka”. Ai e cilëson këtë si arsyen pse nuk e vë

Nuk është sekret shtetëror, por ka një shkallë të konfidencialitetit”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski për marrëveshjen mes Maqedonisë dhe “Bechtel dhe Enka”. Ai e cilëson këtë si arsyen pse nuk e vë kontratën në dispozicion të publikut.

I pyetur se si Qeveria ka nënshkruar marrëveshjen me të cilën premton ndryshimin e ligjeve për të përmbushur kërkesat e kompanive të huaja, Kovaçevski nuk ka pasur një përgjigje konkrete, ndërsa gazetarët i ka drejtuar në një takim me ministrin e Transportit dhe Lidhjeve dhe me komisionin drejtues.

Marrëveshja nuk mund të deklasifikohet sepse nuk është as e klasifikuar, por në një pjesë të saj ka një klauzolë konfidencialiteti, kështu që Kovaçevski tha:

“Është një kontratë si çdo tjetër, me palët kontraktuese, të cilat përcaktojnë shkallën e konfidencialitetit. Varet nga palët kontraktuese se cilat pjesë janë konfidenciale dhe cilat mund të bëhen publike”.

I pyetur nëse kjo marrëveshje do të bëhet ndonjëherë publike, Kovaçevski tha:

“Është një kontratë siç ka kontrata të tjera të lidhura me kompani të tjera. Bëhet fjalë për një projekt, me projektim dhe ekzekutim, në të cilin kontrata, si çdo kontratë tjetër, ka një nivel konfidencialiteti, sepse ka kompani që tregojnë se si punojnë, prodhojnë dhe normalisht si në çdo kontratë – nuk i duan ato. sekretet e biznesit të jenë të disponueshme për publikun e gjerë”.

Kryeministri tregoi se marrëveshjen do ta shohin vetëm institucionet.

“Prokuroria kur të kërkojë kontratën do ta marrin sipas procedurave sepse kanë një shkallë konfidencialiteti, një vërtetim që punojnë aty. Dhe bëra një telefonatë tjetër, ndoshta herën e pestë e përsëris. I bëj thirrje Qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë që të thonë nëse ndonjë prej tyre apo kompani nga vendet e tyre ka ndonjë kërkesë në lidhje me këtë projekt. Pse? Sepse opozita akuzon se dikush ka dashur të arrijë një përfitim të caktuar përmes këtyre kompanive, prandaj i ftoj të japin mendimin e tyre”, thotë kryeministri Kovaçevsk.

TË FUNDIT
16 minuta
Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj
21 minuta
Vrasja e policit në Serbi: I dyshuari është Faton Hajrizi që ka udhëtuar me pasaportë të Artanit
25 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
48 minuta
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
2 orë
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq

ME TE LEXUARA

21 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
5 orë
Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike
1 ditë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
19 orë
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
5 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

LEXO MË SHUMË

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj

artan-dhe-faton-hajrizi

Vrasja e policit në Serbi: I dyshuari është Faton Hajrizi që ka udhëtuar me pasaportë të Artanit

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

vucic

Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

INFO

NA NDIQ