Kovaçevski: S’jemi destinacion me fuqi të lirë punëtorë, çmojmë punën e punëtorit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

1 Maj, 2023

Kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski për festën e 1 Majit – Ditës së Punëtorit shprehu respekt për gjithë punëtorët që japim stimul dhe zhvillim për shtetin, madje edhe, siç shkruan ai, në kushte të krizës më të madhe energjetike.

“Zgjidhjet sistematke që i arritëm përmes dialogut social dhanë rezultat dhe forcuan partneritetin me sindikatat dhe të gjitha palët. Pikërisht, sot, paga minimale është mbi 20.000 denarë, që është rritje për 100% në krahasim me vitin 2016. Para kohe realizuam premtimin për pagë mesatare mbi 500 euro dhe i rritëm pagat në arsim, shëndetësi dhe në siguri”, shprehet Kovaçevski.

Sipas tij, është vendosur bazë solide dhe për këtë arsye, paga minimale dhe mesatare do të vazhdojë të rritet.

“Ne vlerësojmë dhe respektojmë punën e secilit punëtor dhe për këtë arsye, sot ne tashmë nuk jemi destinacion i forcës së lirë punëtore. Sot, investitorët e njohin stabilitetin dhe mundësinë për rritje dhe zhvillim të shtetit që është anëtar i NATO-s, vend që ka nisur bisedimet me BE-në dhe investojnë duke krijuar vende të mirëpaguara të reja të punës”, thekson Kovaçevski.

Ai shtoi se vitin e kaluar investimet e huaja kanë qenë 430 milionë euro dhe kanë hapur 2.300 vende të reja të punës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Përçarja e BDI-së, për interesa personale apo për idealin e ish-UÇK-së?

foto-autostrada-korridori-8

Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me presidenten Osmani dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

INFO

NA NDIQ