Kryetari Ahmeti takoi ish ambasadorin amerikan Riker: Të palëkundur në rrugën Euro-Amerikane

ina-online
ina-online

27/03/2024

Lideri i Bashkimit Demokratik Integrim Ali Ahmeti, sot është takuar me Filip Riker, ish-ambasadorin amerikan në Shqipëri dhe zyrtar të lartë të Departamentit të Shtetit.

Takimi u zhvillua në një atmosferë miqësore, ku u rikujtuan momente të rëndësishme të së kaluarës dhe u diskutuan hapat e ardhshëm në rrugën drejt integrimit euroamerikan.

Gjatë këtij takimi, Ahmeti e informoi Riker rreth përpjekjeve dhe aktiviteteve të fundit të BDI-së, duke theksuar angazhimin e tyre të palëkundur për të mbështetur vlerat perëndimore dhe për të thënë “Jo” ndaj ndikimit të Rusisë dhe “Po” ndaj integrimit në Europë. Ky takim simbolizon një hap të rëndësishëm për të forcuar edhe më tej lidhjet që ekzistojnë mes dy vendeve dhe për të promovuar një të ardhme të përbashkët nën ombrellën e vlerave dhe interesave të përbashkëta euroamerikane.

Statusi i plotë:

Filip Riker, ish ambasadori amerikan në vendin tonë dhe zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, por para se gjithash mik i madh i të gjithë neve, rikthehet dhe gjithnjë gjenë kohë për të rivokuar kujtime, për të diskutuar të tashmën dhe për ta shtruar rrugën për të ardhmen, gjithmonë në kursin e palëkundur euroamerikan. E informova Filipin rreth aktiviteteve tona dhe përcaktimin e palëkundur për ti thënë Jo Rusisë e Po Europës sepse ne nuk kemi alternativë tjetër.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

INFO

NA NDIQ