Kurti: Kriza s’ka përfunduar sepse kemi raporte jonormale me Serbinë, duhet njohje reciproke

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Al Jazeera ka folur për situatën në veri të Republikës së Kosovës pas heqjes së barrikadave. I pyetur nëse kriza ka përfunduar, Kurti ka thënë se kriza s’mund të përfundojë përderisa Kosova dhe Serbia kanë raporte jo-normale.

Kreu i ekzekutivit kosovar ka thënë se është e nevojshme një marrëveshje për normalizim të plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër.

Kurti insiston se njohja reciproke mes të dy shteteve është e nevojshme.

“Kriza s’ka përfunduar duke qenë se Kosova dhe Serbia kanë raporte jo-normale. Neve na duhet marrëveshje për normalizim të plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër. Ne nuk e njohim Serbinë, Serbia s’e njeh Kosovën, neve na duhet njohje-reciproke”, ka thënë Kurti, transmeton Express.

Tutje ka thënë e kriza s’ka përfunduar edhe për një arsye tjetër, duke përmendur këtu vendosjen e barrikadave gjatë muajit dhjetor. Kurti për Al Jazeera ka thënë se strukturat ilegale të cilat funksionojnë që nga viti 1999 janë kthyer se fundi në banda kriminale dhe agresiviteti i tyre vjen nga paniku i një Kosove ligjore.

Kurti thotë se ata janë agresiv meqë në Kosovë rendi dhe ligji asnjëherë s’kanë qenë më të fuqishëm

Ndërkohë thotë se barrikadat i vendosen nga frika dhe i hoqën nga frika.

“Kriza ende s’ka përfunduar duke qenë se strukturat ilegale të Serbisë që janë atje nga viti 1999 janë kthyer së fundi edhe në banda kriminale që kanë vendosur barrikada në mes të dhjetorit. Agresiviteti i tyre që është rritur është shprehje direkte e panikut të tyre, pasi e dinë që rendi dhe ligji është në vendin tonë është më i fuqishëm se kurrë dhe kjo është arsyeja pse ata nga frika i kane vendosur barrikadat dhe nga frika i kanë larguar”, ka thënë Kurti./ë

TË FUNDIT
4 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
5 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
7 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
8 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
12 orë
Vazhdon procesi gjyqësor në rastin e krerëve të UÇK-së
1 ditë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë? (FOTO)
12 orë
Sulmohet ëmbëltorja në veriun e Kosovës, vetëm pse ministri Sveçla piu limonadë
1 ditë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
11 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

svecla veri

Sulmohet ëmbëltorja në veriun e Kosovës, vetëm pse ministri Sveçla piu limonadë

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Vazhdon procesi gjyqësor në rastin e krerëve të UÇK-së

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

INFO

NA NDIQ