Kush i mori kreditë e “lira” qeveritare për ndërtimin e centraleve fotovoltaike?

INA
INA

5 Qershor, 2023

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dhënë gjithsej 7,711,587 milionë euro vetëm për 19 aplikantë vitin e kaluar si kredi favorizuese për ndërtimin e projekteve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme apo efiçencën e energjisë.

Kështu thuhet në raportin vjetor të Bankës Shtetërore për Zhvillim, e cila vitin e kaluar ka marrë 10 milionë euro nga Ministria e Financave për të dhënë kredi me kushte të favorshme për të gjithë ata që gjatë krizës energjetike kanë dashur të ndërtojnë impiante fotoelektrike apo impiante të biogazit për prodhimin e energjisë elektrike.energjisë.

Bëhet fjalë për një marrëveshje që është lidhur më 17 prill të vitit të kaluar ndërmjet Bankës për Zhvillim dhe Ministrisë së Financave përmes administrimit të një linje kredie prej 10 milionë eurosh për të ndihmuar kompanitë më të prekura të kapërcejnë më lehtë krizën energjetike.

Sipas të dhënave të Bankës për Zhvillim për vitin 2022, rezulton se mesatarisht numri i vogël i kompanive aplikante “të përzgjedhura” kanë marrë nga 406 mijë euro secila për të ndërtuar objekte energjetike për nevojat e veta.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

albin kurti

Albin Kurti: Ky ishte qëllimi i Vuçiqit më 24 shtator

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

chollet

Chollet telefonon Kurtin dhe Vuçiqin. Ja mesazhi i tij

Irina Panovska Stavridis

Skandal në Klinikën e hematologjisë në Shkup: Drejtoresha i jep tender mbi 3 milionë euro babait të saj

armatimi veri

Lajmi i fundit/Në veri të vendit arrestohen edhe dy persona dhe konfiskohet arsenal armësh

krenar lloga

Lloga: Ligji për amnisti do të dorëzohet në Kuvend, s’ka amnisti për veprat e rënda penale

merko

Merko tanimë 3 muaj në “Listën e Zezë”, asnjë rast nuk ka marrë epilog

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për amnisti do të dorëzohet në Kuvend, lirim i plotë për dënimet me burg deri në 6 muaj, nuk ka amnisti për veprat e rënda penale

INFO

NA NDIQ