Leao dhe një “shkatërrues”, ja çfarë ka planifikuar Barça për merkaton e verës

Picture of ina-online
ina-online

10/04/2024

Po kalojnë, të paktën deri më tani, një sezon për t’u harruar. “Katalanasit” e Barcelona nuk janë në formën e tyre më të mirë, teksa në kampionat renditen në vendin e 3-të në tabelë, pas 24 javëve dhe pas eleminimit në Copa del Rey dhe humbja në finalen e Superkupës së Spanjës i vetmi trofe i mbetur, ku janë në lojë është Champions League, ku si rivalë të radhës do të kenë “gjigantët” francezë, të Paris Saint-Germain.

Deri më këto momente, në verë pritet të ketë një revolucion të vërtetë, te “Blaugranat”, me teknikun Xavi Hernandez, i cili do t’i japë lamtumirën klubit, në fundin e muajit maj, si dhe pritet një merkato tepër e ngjeshur, me shumë largime e afrime të reja, me Presidentin, Joan Laporta, që synon të sjellë, në Katalonjë, emra të mëdhenj.

Transferimi i parë lidhet me repartin e mesfushës, ku kërkohet një mesfushor i aftë për të luajtur para vijës së fundit të mbrojtjes, ku ndër kriteret e kërkuara është të jetë i fortë fizikisht dhe të dijë të mbrojë mirë, megjithatë “Katalanasit”, nuk kërkojnë të shpenzojnë më shumë se 40 milionë euro, për një lojtar me të tilla tipare.

Përforcimi i radhës, në radhët e “Blaugranave” i referohet repartit ofenziv, ku kërkohet një “winger”, për krahët e sulmit, i aftë në lojën një kundër një, si dhe preçiz para portës. Deri më tani në listën e kampionëve në fuqi të Spanjës është vetëm 1 emër, “ylli” portugez i “Kuqezinjve”, të Milan, Rafael Leao.

Mirëpo, problem mbetet vlera e lojtarit, me klauzolën e prishjes së kontratës së tij, që kap shifrën e 175 milionë eurove, megjithatë Barça nuk dorëzohet pavarësisht shifrës “faraonike”, teksa shpreson te arritja e një marrëveshjeje, me “Djajtë” milanezë, nëse do të përfshijnë një apo dy lojtarë, në operacionin e transferimit.

TË FUNDIT
13 orë
Kërkohen kandidatë për të qenë 'ndërlidhësit' e Hansi Flick në Barcelonë...
13 orë
Kualifikimi në Champions/ Interi dhe Juvja mbushin arkat, por kujdes nga Roma
13 orë
Manaj përshëndetet me klubin turk, gati për një hap të madh në karrierë
13 orë
Vendos supergoli i Granit Xhakës, Leverkusen fiton edhe Kupën e Gjermanisë
14 orë
Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dortmundi përgatit festën
1 ditë
Ekskluzive/ Zbulohen katër lojtarët e parë të Sylvinho për Euro 2024, Broja bën ‘misteriozin’: Kam ardhur për pushime
1 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
1 ditë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024
14 orë
Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij
2 ditë
Italia publikon listën e futbollistëve për Euro 2024, mungon Immobile (LISTA)

LEXO MË SHUMË

Hans flik hansi flick

Kërkohen kandidatë për të qenë ‘ndërlidhësit’ e Hansi Flick në Barcelonë…

inter fiorentina

Kualifikimi në Champions/ Interi dhe Juvja mbushin arkat, por kujdes nga Roma

rej manaj

Manaj përshëndetet me klubin turk, gati për një hap të madh në karrierë

XHAKA GRANIT

Vendos supergoli i Granit Xhakës, Leverkusen fiton edhe Kupën e Gjermanisë

belingam real madrid

Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

kombetarja

Ekskluzive/ Zbulohen katër lojtarët e parë të Sylvinho për Euro 2024, Broja bën ‘misteriozin’: Kam ardhur për pushime

Borusia Dortmund

Dortmundi përgatit festën

INFO

NA NDIQ