Mehmedoviq: Shtatzënat të vaksinohen dhe të kthehen në vendet e punës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq tha se rekomandojnë që të hiqet masa me të cilën u mundësohet grave shtatzëna që të lirohen nga puna si pasojë e rrezikut nga Covid-19, përcjell TV21. Mehmedoviq tha se vaksinimi mbetet mbrojtje efikase për këtëkategori.

“Masa e dytë ka të bëj me gratë shtatzëna dhe propozimin deri tek ministri i Shëndetësisë që të hiqet lirimi nga puna për gratë shtatzëna. Sipas rekomandimeve të institucioneve relevante dhe shembujve nëpër botë ku fuqishëm rekomandohet që gratë shtatzëna…që planifikojnë shtatzëni ose për ata që janë gjidhënëse, të vaksinohen dhe në këtë mënyrë ta mbrojnë shëndetin e tyre”, tha mes tjerash Mehmedoviq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ