Mexhiti: Duhet riorganizim i plotë i sistemit shëndetësor

INA
INA

31/05/2023

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti ka folur për problemet në shëndetësi. Ai tha se ka problem të caktohet termin tek mjeku specialist dhe problem janë procedurat diagnostikuese, andaj qytetarët detyrohen të paguajnë në shëndetësi private.

Ai theksoi se ai dhe ekipi i tij po punojnë për tejkalimin e këtij problemi.

“Tre javë më parë i lëshuam të gjitha ekipet, të gjithë kontrollorët dhe inspektimet janë në terren. Kemi një përmirësim në këtë kontekst. Më tej do të dalim me rezultatet e sakta se sa është përmirësimi. Ne e dimë që ka një problem, e kam thënë që në ditën e parë që duhet një riorganizim i plotë i sistemit shëndetësor në vendin tonë. Duhet sistematizimi i shëndetësisë, jemi duke punuar shumë, kemi marrë masa dhe do të kemi rezultate të sakta për disa javë, se jemi përmirësuar dhe do të vazhdojmë të punojmë”, tha Mexhiti.

Sa i përket diagnozës, ai tha se punon së bashku me ekipin e tij dhe se problemi është në sistemim dhe riorganizim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ