Mickoski për Sitel: Sa më shpejt marrëveshje për zgjedhje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2022

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sonte në TV Sitel tha se partia e tij nga e hëna përmes Kuvendit do të dorëzojë ligjin për shfuqizimin e qeverisë teknike, ndërsa për zgjedhje të parakohshme ofron marrëveshje për një njësi zgjedhore.

“Nëse Kovaçevski dëshiron të sundojë për 12 vjet, fillimisht duhet të fitojë zgjedhjet. Ja nje mundesi te shkojme ne zgjedhje të parakohshme parlamentare në 45, deri në 60 ditë”, tha Mickoski.

Ai shtoi se duhet të shihet se çfarë mendojnë qytetarët, nëse mendojnë se Dimitar Kovaçevski, Oliver Spasovski dhe Ali Ahmeti mund ta udhëheqin vendin apo se Qeverinë duhet ta udhëheqin një parti tjetër politike dhe njerëz të tjerë.

Mickoski gjithashtu theksoi se VMRO-DPMNE është e gatshme të diskutojë për ndryshimin e Kodit Zgjedhor, gjegjësisht hapjen e listave preferenciale. Ai pret ftesën nga kryeministri Kovaçevski për të diskutuar për temat aktuale.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ