“Festa zgjati pak”, Izraeli hedh poshtë marrëveshjen me Hamas: Vazhdojmë operacionin!

Picture of ina-online
ina-online

06/05/2024

Gëzimi i banorëve të Rafah pasi mësuan për armëpushimin mes Hamasit dhe Izraelit zgjati shumë pak. Trishtimi u rikthye përsëri, kur zyrtarë të lartë të Izraelit hodhën poshtë marrëveshjen duke e cilësuar si mashtrim dhe e cila synon ta paraqesë Tel-Avivin si vendin i cili refuzon marrëveshjen me Hamasin.

Hamasi pranoi marrëveshjen për armëpushim, por Netanyahu nuk tërhiqet: Po sulmojmë në Rafah
Në vend të kësaj, Izraeli po bëhet gati për të filluar ofensivën tokësore në qytetin simbol të Ripit të Gazës, Rafah. ‘Sulmet dhe lojërat e Hamasit do të marrin një përgjigje, pushtim të Rafahut. Kështu është shprehur ministri izraelit i Sigurisë Kombëtare dhe lideri i së djathtës radikale, Itamar Ben Gvir. Në një reagim të tij pas lajmit se Hamasi ka pranuar kushtet e marrëveshjes në Egjipt, Ben Gvir bëri thirrje për rritje të presionit ushtarak dhe luftë deri në humbjen totale të Hamasit.

Vazhdimin e ofensivës në Gaza e kanë konfirmuar edhe Forcat e Mbrojtjes së Izraelit të cilat po “shqyrtojnë çdo përgjigje”, thënë kjo nga zëdhënsi i Ushtrisë së Izraelit, Daniel Hagari, kur u pyet nëse përgjigja e Hamasit ndaj marrëveshjes mund të ndryshojë planet e Izraelit për Rafah. Si pjesë e përgatitjeve për një operacion tokësor, IDF po evakuon zonat në Rafahn lindore dhe po zgjeron zonën humanitare në Khan Younis, tha Hagari në një konferencë shtypi.

Sakaq, Shtetet e Bashkuara me anë të Zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, Matthew Miller deklaruan se po shqyrtojnë përgjigjen e Hamasit ndaj një armëpushimi dhe propozimi për pengjet “dhe po e diskutojnë atë me partnerët tanë në rajon”. Shtetet e Bashkuara e kishin marrë përgjigjen në “orën e fundit, 90 minuta përapara”, tha Miller. Ai përsëriti se një marrëveshje është në “interesin më të mirë” të izraelitëve dhe palestinezëve.

Nga ana e tij, Izraeli ndodhet nën presion nga qytetarët e tij për të pranuar marrëveshjen e propozuar nga Hamasi. Qindra qytetarë kanë dalë në rrugët e Tel-Avivit duke i kërkuar Netanyahut pranimin e marrëveshjes për pengjet dhe lirimin sa më shpejt të tyre.

TË FUNDIT
1 orë
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
3 orë
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
3 orë
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
16 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
16 orë
Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

ME TE LEXUARA

19 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
18 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
18 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
1 ditë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
17 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
1 ditë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

LEXO MË SHUMË

llogo 25 vjetori kosove

Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

cezme-uji

Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet

INFO

NA NDIQ