Moti i lig në rajon: Përmbytje në Serbi dhe Kroaci!

INA
INA

18 Maj, 2023

SHËNOHEN NIVELE REKORDE TË LUMEJVE

Moti i lig I përcjellë me shira të rrëmbyeshëm, breshër dhe zbrazje elektrike goditi Zrenjaninin dhe Novi Sadin, percjell KlanM.

Mediat serbe njoftojnë se ujrat kanë përmbytur shtëpi dhe rrugët rajonale. Janë evakuar disa familje, kurse në Novi Sad dy persona janë lënduar. Ekipet e shpëtimit kanë punuar tërë natën, kurse niveli I ujit në pjesë të qytetit kishte mbërritur kuotat maksimale.

Shira të fuqishme dhe breshëri, sic percjell KlanM, kanë goditur edhe pjesët veriperëndimore të Serbisë në Kralevë, Kragujevac, Topollë, Arangjellovac dhe Baçka Pallankë. Meteorologët parashikojnë që vala e ujrave të lëviz drejt jugut, kurse moti jostabil është shkaktuar nga ciklonet e Mesdheut qendror.

Edhe Kroacia përballet me përmbytjet.

Situatë e vështirë, sic percjell KlanM, paraqitet në rajonet e Karllovacit dhe Kostajnicës.

Në komunën Novi Grad është shpallur situatë e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve.

Mediat kroate njoftojnë se niveli i lumejve në zonat më të goditura është rritur në 852 centimetra. Sipas tyre, asnjëherë nuk ka ndodhur që të gjithë lumejtë të kenë nivelin rekord të ujit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_2051

Abazoviqi ‘humb kontrollin’ në dasmë duke kërcyer (VIDEO)

novi pazar sanxhak

Ushtria dhe avionët serbë shqetësojnë qytetarët e Novi Pazarit (VIDEO)

vucic

Mediat kroate: Vuçiq me video-adresim gati si Millosheviqi në vitin 2000

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

serbi-575x360-1

Ushtrinë në kufi me Kosovën- çfarë i thanë Vuçiqit në telefon nga Shtëpia e Bardhë

shba

Shtëpia e Bardhë thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

james-rubin-xhejms-

Rubin: Rusia përdor mediat për të zbehur mbështetjen e Ballkanit për NATO-n

INFO

NA NDIQ