Ndërtimet në Maqedoni pas 2014 janë më të sigurta (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Ndërtesat e ndërtuara në Maqedoni pas vitit 2014 janë më të sigurta sepse janë ndërtuar sipas dispozitave të reja ligjore që kërkojnë respektim të rregullave më të rrepta të ndërtimit, si dhe kontrollohen për rezistencë ndaj tërmeteve.

Këtë e theksoi drejtori i Institutit për Ndërtimet Rezistente Sizmike dhe Ndryshimet Klimatike (ISOGKP), Mihail Garevski në një intervistë për TV24.

” Ndërtimet pas vitit 2000 deri më tani janë të gjitha shumë më të mira. Në përgjithësi ka kontrolle dhe inspektime dhe populli nuk e di që para vitit 2014 ka një ligj që për të marrë leje ndërtimi duhet të kalosh shumnë kontrolle nga disa institucione të regjistruara në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, ndër të cilat janë Instituti për Ndërtimet Rezistente Sizmike dhe Ndryshime Klimatike, Instituti për Inxhinieri Tërmeti dhe Sizmologji Inxhinierike (IZIIS) dhe institucione të tjera të ngjashme që kontrollojnë sigurinë e ndërtesave”, deklaroi Garevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

zgjedhje maqedoni

Në zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë 1.814.317 votues

INFO

NA NDIQ