“Ndotja”, seanca e jashtëzakonshme peng e nënshkrimeve dhe mendimit të Arsovskës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Seanca e jashtëzakonshme e Këshillit të Qytetit të Shkupit kundër ndotjes, pret një kërkesë të kompletuar me nënshkrimet e më së paku një të tretës së anëtarëve të këshillit si dhe mendim nga kryetarja e Qytetit të Shkupit. Kryetari i Këshillit të Qytetit, Trajko Sllaveski tha se kërkesa e LSDM-së përmban vetëm 14 nënshkrime, ndërsa akoma nuk ka mendim nga Danella Arsovska.

“Kërkesa nuk është e kompletuar për fat të keq …Nëse këto dy kushte plotësohen që të kemi së paku 15-16 këshilltarë dhe të marrim mendim nga kryetari, do të caktonim seancën e jashtëzakonshme, nëse vjen një caktim të tillë kjo do të ishte në fillim të javës së ardhshme, pasi jam i informuar se kryetarja Arsovska shfrytëzon pushim mjekësor këto ditë, ndërsa ajo do të duhet të marrë pjesë në seancë”, deklaroi Trajko Sllaveski, kryetar i Këshillit të Qytetit të Shkupit.

Këshilltarët e LSDM-së, të cilët kërkuan seancë të jashtëzakonshme kundër ndotjes, i bënë thirrje kolegëve nga radhët e VMRO-së dhe Arsovskës të pranojnë masat e propozuara për zbutjen e situatës.

“Ndotja enorme është problem për të gjithë banorët e Shkupit dhe miratimi I masave për uljen e ndotjes duhet të jetë prioriteti kryesor për pushtetin e Qytetit. VMRO-DPMNE-ja, E majta dhe Danella Arsovska të mos bëjnë inat, por menjëherë të ndërmarrin masat për uljen e ndotjes së ajrit. Kur bëhet fjalë për shëndetin, nuk duhet të ketë hapësirë për politika ditore”, u shpreh Renata Jajoska, këshilltare e LSDM-së në Qytetin e Shkupit.

Nga VMRO-DPMNE theksojnë se ajo që e kërkon LSDM-ja është punë e Arsovskës, ndërsa masat e propozuara i quan populizëm.

“Dhe derisa LSD bën politikë, qytetarët e Shkupit po mbyten, ndërsa BDI, E Majta dhe LSD i mbushin xhepat”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Kërkesat e LSDM-së kanë të bëjnë me shtimin e menjëhershëm të numrit të autobusëve në të gjitha linjat e transportit publik. Transport falas për të gjithë qytetarët në Shkup. Ridestimi të menjëhershëm të parave për t’u përballur me ndotjen e ajrit. Ndihmë financiare për shkollat për adaptim të sistemit për ngrohje në forma ekologjike. Përgatitje të një plani për pastrimin e të gjitha deponive në Shkup. Pastrim dhe larje me cisterna të rrugëve. Veprim të pakushtëzuar dhe intensiv i inspektorëve në kryerjen e detyrës së tyre./Alsat

TË FUNDIT
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin

ME TE LEXUARA

14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund
15 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
14 orë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
14 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

LEXO MË SHUMË

IMG_3144

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?

IMG_3125

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

INFO

NA NDIQ