Në Tiranë Serbia luan Beethovenin e Berliozin, në Bujanoc arreston artistët shqiptarë

INA
INA

9 Qershor, 2023

shkruan: Arbër Zaimi

Serbia partnere e Ramës ka dërguar në Tiranë filharmoninë e Beogradit, me dirigjentin Zubin Mehta, në një shfaqje që shfrytëzohet si reklamë për “Ballkanin e Hapur”, dmth. për të lartësuar imazhin e Vuçiqit dhe të hegjemonisë serbe.

Ndërkohë sot policia e Vuçiqit ka arrestuar drejtorin e shtëpisë së kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismailin dhe aktorin Gani Veseli, meqenëse këta kanë organizuar shfaqjen e një filmi shqip në një komunë me shumicë shqiptare në Serbi, siç është Bujanoci.

Filmi titullohet “I pabesi”. Por cili është i pabesi, që edhe pse ka për detyrë të mbrojë shqiptarët historikisht e aktualisht të diskriminuar, ai mbron vetëm Vuçiqin? Mbase ka shumë të tillë?

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

euro

Rriten rrogat në Mal të Zi, ja sa shkon mesatarja

ushtria serbe

REL: Vërehet lëvizja e një kolone ushtarake në jug të Serbisë (FOTO)

Christopher Hill Kristofer

Ambasada e SHBA-së në Beograd reagon duke shpërndarë njoftimin e Blinkenit

kurti-vucic-borel-lajcak

Standard: Perëndimi po ia mban anën Serbisë, çmimin detyrohen ta paguajnë fqinjët

Goran Petronijevic Petronijeviq

Avokati i Radoiçiqit, dikur mbrojtësi i Karaxhiqit, Cecës e Klanit të Zemunit

INFO

NA NDIQ