Nga parandalimi i gurëve në veshka te kontrolli i peshës, 6 përfitime shëndetësore të limonit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Limonët janë të pasur me vitaminë C dhe fibra. Ato përbëhen nga përbërës të shumtë të dobishëm. Krahas kësaj, limonët kanë edhe vitaminë B6, bakër, kalium, flavonoidë, antioksidantë magnez, zink dhe fosfor. Limoni është i ulët në kalori dhe yndyrë. Vitamina C e pranishme në limon gjithashtu ndihmon në procesin e përthithjes së hekurit në trupin tuaj.

Antioksidantët ndihmojnë në largimin e radikaleve të lira që mund të dëmtojnë qelizat tona në trup. Këto lëndë ushqyese mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve dhe për të rritur shëndetin dhe mirëqenien. Limonët mund të përdoren në disa mënyra të shijshme dhe jo vetëm si erëza apo për zbukurim. Këtu janë gjashtë përfitime të mrekullueshme shëndetësore të limonit:

Mbështetni shëndetin tuaj të zemrës

Meqenëse limonët janë një burim i mirë i vitaminës C dhe antioksidantëve, ato janë të dobishme për shëndetin e zemrës dhe madje ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Sasia e fibrave në limon mund të ulë disa faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës.

Ndihmoni në parandalimin e kancerit

Duke qenë një burim i shkëlqyer i antioksidantëve dhe vitaminës C, limonët ndihmojnë në parandalimin e kancerit gjithashtu. Ato parandalojnë radikalet e lira që të shkaktojnë dëmtime qelizore që mund të shkaktojnë kancer.

Ndihmojnë në parandalimin e gurëve në veshka

Gurët në veshka janë shumë të zakonshme këto ditë dhe njerëzit që i marrin ata shpesh vuajnë nga problemi në mënyrë të përsëritur. Acidi citrik ndihmon në parandalimin e gurëve në veshka duke rritur volumin e urinës dhe duke rritur pH të urinës. Kjo krijon një mjedis më pak të favorshëm për formimin e gurëve në veshka.

Siguroni lehtësim për infeksionin e stomakut

Pacientët këshillohen të konsumojnë pika limoni kur kanë një infeksion të fytit. Kjo për shkak se limonët janë të njohur për vetitë e tyre antibakteriale të cilat reduktojnë efektet bakteriale dhe sjellin lehtësim.

Ndihmojnë në parandalimin e anemisë

Limoni ndihmon trupin tuaj të thithë më shumë hekur nga ushqimet me bazë bimore në dietën tuaj. Ju duhet të mbani nivelet e duhura të hekurit për të ndihmuar në parandalimin e anemisë, e cila është një numër më i ulët se mesatarja e qelizave të kuqe të gjakut në trupin tuaj që shpesh është rezultat i mungesës së hekurit.

Ndihmoni për të kontrolluar peshën

Limonët shpesh nxisin humbjen e peshës. Besohet se fibra e tretshme e pektinës në to zgjeron stomakun tuaj dhe ju ndihmon të ndiheni të ngopur për më gjatë. Duhet të theksohet se lëngu i limonit nuk përmban pektinë, kështu që lëngu i limonit nuk do të nxisë ngopjen në të njëjtën mënyrë. /Psikologjia

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

jetmiri big brother

Jetmiri pas daljes nga BBV kërcënon produksionin: A di sa lajme do të bëjmë?

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

gordana siljanovska davkova

Siljanovska: “Stop” keqpëdorimit të institucioneve

policia serbe vrasje serbi

Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

zgjedhje maqedoni

Interesim i madh për të vëzhguar zgjedhjet e dyfishta në Maqedoni të Veriut, deri më tani rreth 1000 kërkesa për akredtim në KSHZ

policia serbe vrasje serbi

Policia serbe arreston një kosovar me pretendimet se ka kryer krime lufte

ziadin sela

Ziadin Sela: Kosova dhe Shqipëria të na marrin shembull, të bashkohen

trupat britanike kosove

“Blindohen” kufijtë e Evropës, 20 mijë ushtarë në gatishmëri kundër Rusisë – ja “zona e nxehtë’ ku mund të nisë konflikti

lukaku

Lukaku e preferon kalimin në Saudi Pro League

INFO

NA NDIQ