Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

INA
INA

6 Qershor, 2023

Ndërmarrja publike “Rrugët e Shtetit”, e cila këtë vit organizon ndërtimin e autostradave nga Korridori 8 dhe 10d me kontraktorin “Bechtel and Enka”, në fund të vitit të kaluar ka realizuar fitim prej përafërsisht 3,5 miliardë denarë, ose 56 të pabesueshme. milionë euro, të arritura për vitin 2022.

Këtë e tregon raporti për tremujorin e fundit të funksionimit të ndërmarrjes shtetërore, ku shfaqet edhe fitimi i realizuar për të gjithë vitin e kaluar. Kompania, e cila fiton të ardhura përgjithësisht nga taksat, akcizat e karburanteve dhe komisionet nga regjistrimet, i drejton pjesën më të madhe të shpenzimeve të saj për kthimin e kësteve dhe interesit nga kreditë nga institucionet ndërkombëtare të kreditit që financojnë ndërtimin e rrugëve në Maqedoni.

Ndryshe, NPRRSH me të ardhurat dhe fitimin e mundshëm nuk e mbulon punën e konsorciumit “Bechtel dhe Enka”, kostot e parashikuara fillimisht do të arrijnë në 1.3 miliardë euro, por paratë do të sigurohen direkt nga buxheti kombëtar.

Fitimi i Rrugëve Shtetërore për vitin 2022 është 234 për qind më i lartë se një vit më parë. Në vitin 2021 ishte rreth 24 milionë euro. Për vitin 2020, kompania realizoi një fitim të madh prej rreth 76 milionë euro.

Në raportin e fundit që sapo e ka publikuar “Rrugët e Shtetit”, shkruhet se detyrimet, pra huamarrja janë rritur me 6 për qind në një vit dhe kanë shkuar në mbi 880 milionë euro.

Sipas informacioneve të publikuara, nga të gjitha sipërmarrjet rezulton se vetëm investitori i huaj nga Bunarxhiku, “Johnson Matty” (72.7 milionë euro) ka pasur fitim më të madh se PBBP për vitin 2022 . Për sa i përket fitimeve, edhe bankat më të mëdha maqedonase janë shumë prapa “Rrugëve Shtetërore”.

Më herët ishte bërë e ditur se në rrugët e Maqedonisë vitin e kaluar janë mbledhur tre miliardë denarë ose 53,2 milionë euro, që është për 6,6 milionë euro më shumë se në vitin 2021, njoftoi kompania publike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

KFOR KS

Tensionet në veri, KFOR-i rritë praninë me trupa britanike

INFO

NA NDIQ