Nuk ka më kredi të shpejta pa prani fizike

Picture of ina-online
ina-online

14/04/2024

Ministri i Financave, Fatmir Besimi, më në fund miratoi Rregulloren për mbrojtjen e qytetarëve nga marrja e kredive të shpejta në emër të tyre nga palët e treta.

Siç bëhet e ditur, tani e tutje, një kompani financiare nuk do të mund të japë më një kredi të shpejtë online, vetëm me foto të një ID që mund të vidhet ose të gjendet pasi dikush e ka humbur atë.

Do të jetë e nevojshme me identifikimin e rreptë të aplikantit dhe me praninë e tij fizike të detyrueshme, nëse aplikanti nuk i merr paratë në llogari, por dëshiron që ato të paguhen direkt në një dyqan. Nëse aplikanti i merr ato në llogarinë e tij xhiro, ai do të kalojë përmes një kontrolli elektronik, me procedurën e përcaktuar rreptësisht me ligj.

Kompanitë financiare të kredive të shpejta, të cilat prej vitesh askush nuk i kontrollon se si dhe kujt i japin paratë, janë kthyer në makth për shumë qytetarë, të cilët edhe pse nuk kanë marrë kurrë një kredi të tillë, marrin njoftimin se duhet të kthejnë shuma me të larta. dënimet me fajde për një borxh të papaguar. (INA)

TË FUNDIT
16 minuta
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
18 minuta
KSHZ del me rezultatin përfundimtar të rivotimit në njësitë 5 dhe 6
33 minuta
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
55 minuta
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
57 minuta
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
11 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
1 ditë
Shqiptarët për në Evropë, maqedonasit për Maqedoninë e tyre!
9 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
1 ditë
Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij
15 orë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
2 orë
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

LEXO MË SHUMË

mexhiti izet

IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!

KSHZ-Komisioni

KSHZ del me rezultatin përfundimtar të rivotimit në njësitë 5 dhe 6

Bekim Qoku

Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

INFO

NA NDIQ