​Panairi “Lugina 2023” në Zvicër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30 Janar, 2023

Më 11 mars 2023 do të mbahet panairi i bizneseve nga Lugina e Preshevës në Wetzikon-ZH-Zvicër, ku bizneset e suksesshme nga Lugina prezantohen së bashku para publikut në shtetin helvetik.

Sipas një njoftimi të Komunës së Bujanocit, hapja zyrtare e panairit do të bëhet në ora 10:00

“Produktet, shërbimet, si dhe punën e tyre do t’i prezantojnë 15 biznese shqiptare që prodhojnë në Luginë të Preshevës, kryesisht në drejtimin e prodhimeve të: dyer, dritare, kuzhina, punime nga metali si rrethoja të ndryshme e skele, mobile, eko radiator për nxemje dhe shërbime të ndryshme. Si pjesë e panairit do të jetë katalogu i përbashkët i bizneseve pjesëmarrëse ku do të prezantohen firmat në panair, i cili do t’u shpërndahet vizitorëve. Organizatorët besojnë se kjo është një mundësi e mirë që bizneset nga Lugina të prezantojnë punët dhe produktet e tyre. Gjithashtu, është mundësi e mirë për komunitetin tonë në diasporë që t’i vizitojnë bizneset nga ajo anë e shqiptarisë, të njihen me veprimtarinë e tyre.

Presim që ky event të sjelli rezultate dhe nga panairi te krijohen bashkëpunime të reja biznesi në përgjithësi, por gjithashtu edhe lidhje më konkrete mes bizneseve dhe qytetarëve tonë në diasporë. Prandaj, ftojmë qytetarët shqiptarë dhe bizneset, edhe nëse nuk janë pjesëmarrës në panair të na vizitojnë dhe të shfrytëzojnë këtë event për njohje të reja. Në panair pritet të marrin pjesë: Shoqata aksionarësh zvicerane, rrjeti i bizneseve shqiptare në Zvicër, Oda ekonomike, lidhje të bizneseve dhe përfaqësues të ambasadave nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia në Zvicër. Ky panair organizohet nga Fondi Humanitar për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në bashkëpunim me Prof. Dr. Lulzim Rashiti”, thuhet në njoftim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

austri

Përleshje mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri

vatra

Tre breza tek Vatra ! Emocion dhe krenari…, “50-vjet nga Revolta e Spaçit”

gomone-emigrant-azil-britani-angli

Qeveria britanike nis fushatën reklamuese për të penguar emigrantët shqiptarë të shkojnë në Britani

joe haliti nazar mehmeti texas teksas

SHBA/Texas: Dhoma e Përfaqësuesve Rezolutë, për shqiptarin Joe Haliti për kontributin e tij në komunitet

zvicer vevey policia vrasje

Zvicër, vritet nëna e katër fëmijëve në banesën e saj

omer xhemaili abi muhtari muhamed shemoski

Edhe një sukses i madh i shkencëtarëve tanë që veprojnë jashtë vendit

frank shkreli

Gazetari shqiptaro-ametikan Frank Shkreli nderohet në Malësi të Madhe

gjermania-780x470

Student në Gjermani? Ja çfarë duhet të dini

kusherirat libri rob beqir

Tri kushurirat e Enverit : “Për Enverin kishim një urrejtje të jashtëzakonshme”

INFO

NA NDIQ