Pendarovski mirëpret në takim komisarin e lartë të OSBE-së, Abdrahmanov

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2022

Presidenti Stevo Pendarovski sot e ka pritur Kairat Abdrahmanov, komisar i lartë i OSBE-së për pakica nacionale. Në takim janë shkëmbyer mendime mbi aktivitetet e përgjithshme të OSBE-së në vend në kontekst të mbrojtjes së të drejtave të komuniteteve të ndryshme si dhe bashkëpunimin e institucioneve shtetërore me organizatat ndërkombëtare dhe sektorin qytetar për këto çështje.

Përmbajtja rifillon pas shpalljes

Zgjidhja është zbuluar më në fund: nëse keni kërpudhat në gishtërinjtë tuaj, bëjeni këtë tani
Sponsored by MonadPlug

Presidenti Pendarovski ka theksuar se Republika e Maqedonisë së Veriut është shembull pozitiv i demokracisë funksionale multietnike në respektimin dhe avancimin e të drejtave të komuniteteve të ndryshme si dhe qasjes së ndërtimit të tolerancës dhe besimit konform vlerave dhe përcaktimeve të OSBE-së.

Presidenti ka shtuar se në vend është bërë hap i konsiderueshëm i avancimit të të drejtave të komuniteteve të bashkësive jo shumicë, ndërsa lidhur me çështjet gjinore ka më shumë programe ku punohet në mënyrë aktive në procesin e krijimit të politikave dhe sjelljes së vendimeve dhe ndikimit të tyre në barazinë gjinore në vend.

Në takim janë shkëmbyer mendime për përgatitjet që vijojnë për presidencën e Republikës së Maqedonisë së Veriut me OSBE-në në vitin 2023. Presidenti ka theksuar se vendi planifikon të promovojë prioritete që janë me interes të ndërsjellë duke shprehur vizionin e vendeve anëtare të OSBE-së udhëhequr nga parimet e kësaj organizate. Në këtë drejtim Maqedonia e Veriut do të ketë bashkëpunim të afërt edhe me komisarin e lartë për pakica nacionale, duke punuar në avancimin e të drejtave të njeriut dhe të drejtave të bashkësive jo shumicë.

Pendarovski në takim e ka theksuar bashkëpunimin shumëvjeçar me OSBE-në dhe mbështetjen në përparimin e reformave demokratike që është me rëndësi të madhe në kontekst të aspiratave të vendit për anëtarësim në BE.

TË FUNDIT
10 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

14 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
14 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
14 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
14 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ