Pesë probleme shëndetësore me të cilat mund të ndihmojë uji i kripur

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Mars, 2023

Efekti i dobishëm i ujit të kripur, ka qenë i njohur për shekuj, nga Homeri dhe Odiseu që përdorën ujin e kripur për të rikthyer forcën në trup, egjiptianët e lashtë që laheshin ekskluzivisht me ujë të kripur, te Jezu Krishti që përdorte ujë të kripur për të trajtuar sëmundje të ndryshme.

Uji i ngopur me kalcium ka efekte baktericid dhe është shumë shërues për probleme të ndryshme të lëkurës, veçanërisht në drejtim të dezinfektimit dhe nxitjes së shërimit të plagëve.

Dhimbje në fyt

Bëni një përzierje nga 1 lugë çaji kripë dhe 250 mililitra ujë. Përziejeni këtë pije derisa kripa të tretet plotësisht në ujë. Bëni gargarë me tretësirën në zgavrën e gojës disa herë në ditë, për sa kohë që ndjeni dhimbje dhe gërvishtje në fyt.

Djegie të gjuhës

Nëse keni ngrënë diçka të nxehtë ose pikante dhe keni djegur gjuhën, bëni një tretësirë ​​me gjysmë luge çaji kripë dhe 200 mililitra ujë të vakët dhe bëni gargarë çdo orë.

Probleme me gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve

Për të zgjidhur këtë problem, mjafton të përzieni një lugë çaji kripë në 100 mililitra ujë të ngrohtë. Rekomandohet që të shpëlani gojën sa më shpesh të jetë e mundur gjatë ditës.

Alergjitë dhe infeksionet e sinuseve

Kripa është një shpëtimtar për mukozën e irrituar. Zieni 300 mililitra ujë, shtoni kripë aq sa të bëhet uji i kripur si uji i detit. Pasi të jetë ftohur në temperaturën e dhomës, lëngu transferohet në një shishe për pikat e hundës dhe përdoret si pika nazale dy herë në ditë.

Pickimet e insekteve

Kripa mund të lehtësojë dhimbjen dhe të zvogëlojë ënjtjen në pickimet e bletëve ose insekteve të tjera. Bëni një pastë të trashë me kripë dhe ujë. Aplikojeni në vendin e shpimit, lëreni ashtu derisa kripa të thahet plotësisht. Kripa do të qetësojë irritimin në lëkurë dhe do të zvogëlojë dhimbjen.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

kompania abee

ABEE Investimi belg në Kërçovë, pritet 600 vende pune, rroga 900 €

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nuk mendoj të dorëhiqem nëse nuk miratohen ndryshimet kushtetuese

ariu rrugeve

Ariu endet rrugëve të Sarajevës (VIDEO)

real madrid manchester city

Man City-Real Madrid, publikohen formacionet zyrtare

Sudan-Afrike

Sulm ndaj autokolonës amerikane në Nigeri, raportohet për 4 të vdekur

messi343

Barcelona është e bindur se Messi do të pranojë kushtet

INFO

NA NDIQ