Petkov: Deri tani gjithçka është përmbushur, nuk kam pse të mos i besoj Kovaçevskit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Besoj se interesi ynë i përbashkët me presidentin Radev është për të mirën e Bullgarisë. Ne si bullgarë duhet të pyesim veten se çfarë duam nga marrëdhëniet me fqinjët tanë, tha sot kryeministri bullgar Kiril Petkov.

Sipas tij, qëndrimi i përbashkët për Maqedoninë e Veriut është konfirmuar.

“Kur ky qëndrim nuk lidhet vetëm me një pjesë të marrëdhënieve tona të përbashkëta, linjën ajrore në Shkup, biznesin, hekurudhat, befas të gjithë janë më të gatshëm të diskutojnë të gjithë mundësinë e të gjithë kornizës së fqinjësisë së mirë. Besoj se qasja e re dhe dëshira për fqinjësi të mirë është e mirëpritur edhe nga Maqedonia e Veriut”, tha Petkov.

Kryeministri bullgar beson se në Bullgari dhe Maqedoninë e Veriut ka forca që nuk duan të kenë fqinjësi të mirë në Ballkan.

“Por, kur kemi një vizion të qartë, nuk duhet të tronditemi nga provokimet. Unë dhe Dimitar Kovaçevskin jemi përgjegjës për politikën e jashtme të marrëdhënieve tona. Për momentin, gjithçka që kemi rënë dakord është përmbushur. Gjithçka është e plotësuar, nuk kam pse të mos i besoj”, ka shpjeguar Petkov, përcjell “BGNES”.

TË FUNDIT
3 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
3 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
3 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
3 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
6 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

7 orë
Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi
10 orë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon
6 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
10 orë
Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!
3 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
10 orë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ