Poligrafi një instrument i mundshëm në luftën kundër korrupsionit në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

27/04/2024

Propozimi për futjen e testeve poligrafike për zyrtarët që punojnë në vijën kufitare për të parandaluar korrupsionin është ende nën debat në opinionin publik dhe profesional. Ideja është që poligrafi të përdoret si një mjet për të vlerësuar ndershmërinë dhe integritetin e personelit të punësuar në pozita me rrezikshmëri të lartë. Megjithatë, shqetësimi kryesor lidhet me mundësinë e keqpërdorimit të poligrafit për qëllime politike ose partiake

Nikolla Bojinovski, një poligrafist i licencuar me përvojë, argumenton se saktësia e testeve poligrafike është e lartë, deri në 97%, nëse testet kryhen nga profesionistë të licencuar dhe respektohen standardet etike. Ai pohon se poligrafi mund të zbulojë sjellje devijante dhe korrupsion.

Në anën tjetër, Mirjana Jovanovska-Stojanovska, një psikoterapiste dhe profesore universitare, thotë se poligrafi është vetëm një pjesë e procedurës së përzgjedhjes së personelit dhe nuk mund të japë një vlerësim të plotë të integritetit të një personi. Ajo gjithashtu nënvizon rrezikun e keqpërdorimit të poligrafit dhe thekson rëndësinë e përgatitjes dhe trajnimit të mirë të personelit që kryen testet.

Nga ana juridike, Janaki Mitrevski, një avokat, shpreh dyshime për përdorimin e poligrafit si dëshmi në procese gjyqësore dhe për efektivitetin e tij në parandalimin e korrupsionit. Ai thekson se poligrafi nuk mund të jetë një bazë për ndjekje penale ose largim nga puna.

Megjithatë, propozimi për përdorimin e gjerë të poligrafit në vende të tjera të zhvilluara, si SHBA dhe Singapori, është shqyrtuar. Megjithatë, konteksti kulturor dhe ligjet lokale ndikojnë në pranueshmërinë e kësaj praktike.

Në fund, nëse ky propozim miratohet, do të kërkojë trajnim të ri, licencim dhe investime në pajisje për zbatimin e tij. Kjo gjithashtu do të përfshijë monitorimin e rregulluar dhe vlerësimin e efektivitetit të poligrafit për të siguruar që keqpërdorimi dhe manipulimi të minimizohen.

TË FUNDIT
3 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
1 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
1 orë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
1 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

4 orë
Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
18 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
2 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
4 orë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
1 ditë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
18 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

LEXO MË SHUMË

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

INFO

NA NDIQ