Protesta dhe bllokada studentore në Shkup

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/03/2023

Në Shku janë paralajmëruar protesta dhe bllokada studentore në shenjë pakënaqësie ndaj Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

Studentët paralajmërojnë këtë herë do të dalin në çdo bulevard të kryeqytetit.

Nga organizata studentore kanë theksuar se deri tani nuk është plotësuar asnjë nga premtimet e bëra nga ministria përkatëse, përcjell INA.

Ata ankohen se ende nuk është paguar bursa për studentët, që këtë të drejtë e kanë fituar për herë të parë këtë vit, ndërsa edhe për të tjerët ka vonesa.

Po ashtu edhe pagesa për vaktin e subvencionuar është e parregullt, ndonëse paraprakisht është rënë dakord që mjetet për këtë qëllim të depozitohen në ditën e parë të muajit aktual për atë të mëparshmin.

Negociatat për ligjin e ri për ushqimin e studentëve, thonë ata, po zhvillohen në mënyrë krejtësisht jo transparente dhe nuk ka informacion zyrtar se si do të bëhet rritja prej 140 denarëve në ditë.

Ata shtojnë gjithashtu se ende nuk ka filluar edhe rikonstruimi i premtuar i konvikteve, megjithëse thonë se u është thënë se do të nisë në vitin 2023.(INA)

TË FUNDIT
4 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

ME TE LEXUARA

8 orë
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
19 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
14 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
8 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
18 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
14 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
8 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
18 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

INFO

NA NDIQ