Protesta masive në Beograd: “Vuçiq ik!”

INA
INA

13 Maj, 2023

Mbrëmë në Beograd është mbajtur protesta e dytë “Serbia kundër dhunës”, e organizuar nga disa parti opozitare.

Pjesëmarrësit e protestës marshuan rrugëve të Beogradit me pankarta “Fike RTS-në, ndize trurin”, “Informatori është gënjeshtër”, por edhe duke thërritur “Vuçiq, ik”.

Organizatorët kërkojnë mbylljen e mediave të shkruara dhe tabloideve që promovojnë urrejtje dhe dhunë dhe shkelin vazhdimisht kodin gazetaresk, si dhe, siç deklaruan, tërheqjen e frekuencave kombëtare të televizioneve (që promovojnë dhunën) si Pink dhe Happy TV.

Ata kërkuan gjithashtu “heqjen e programeve që nxisin dhunën, imoralitetin dhe agresionin në televizionet kombëtare, si reality show-t”.

Gjithashtu u kërkua shkarkimi i ministrit të Arsimit Branko Ružić (i cili dha dorëheqjen), ministrit të Punëve të Brendshme Bratislav Gasić dhe drejtorit të Agjencisë për Siguri dhe Informacion Aleksandar Vulin. Protesuesit kishin edhe kërkesa tjera.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

parlamenti-bullgar

Bullgari: Përplasje fizike në parlament!

vucic

Vuçiq konfirmon se do të takohet me Macron-in dhe Scholz-in

vucic rama kovacevski

Tensionet në veri, Vuçiq takohet me Ramën dhe liderët e tjerë të Ballkanit

vucic

Momenti kur gazetarja e CNN i drejtohet herë Vuçiqit: A e njihni Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran?

zvecan serbet flamur

Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

vucic erdogan

Vuçiqi i lutet Erdoganit që t’i ndihmojë rreth situatës në Kosovë

rama kovacevski

Tensionet në Kosovë, Rama nga Bratislava: Po ta donit takimin “të nxehtë”, të kishit sjellë serbët

stanishiq simatoviq

Stanishiqi dhe Simatoviqi dënohen me nga 15 vjet burgim për krime lufte në Bosnje e Kroaci

INFO

NA NDIQ