Që ta ndihmoni veten gjatë muajit të Ramazanit, duhet të shmangni disa ushqime

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28 Mars, 2023

Një nga gabimet më të zakonshme është të hani snacks pas iftarit në mënyrë që të shtypni oreksin tuaj dhe pastaj të flini, duke lënë syfyrin dhe duke qëndruar i uritur deri në iftarin tjetër.

Gjithmonë duhet të hani gjatë syfyrit, mundësisht para se të filloni agjërimin. Ushqimi para gjumit ose shmangia e ngrënies gjatë syfyrit mund të shkaktojë probleme serioze si ulja e sheqerit në gjak dhe dehidrim. Si rezultat, mund të ndiheni të trullosur dhe të shpërqendruar gjatë ditës.

Pra, çfarë duhet të hani gjatë syfyrit që të ndiheni më energjik gjatë gjithë ditës?

Një mëngjes i lehtë, i shëndetshëm dhe i ngopur është një mundësi e shkëlqyeshme. Para lindjes së diellit, ju mund të hani produkte qumështi dhe perime të freskëta siç janë djathërat, vezët, domatet dhe kastravecat. Për më tepër, mund të shijoni një supë, perime të gatuara në vaj ulliri dhe fruta.

Ky kombinim plotëson nevojat ditore të trupit tuaj për energji, vitamina dhe proteina. Përveç frutave, duhet të hani bukë gruri dhe makarona, grurë kuskus ose bulgur të pasur me karbohidrate dhe fibra, të cilat janë të mira për sistemin tuaj të tretjes.

Frutat e thata si hurmat, arrat dhe bajamet janë gjithashtu shtesa të shkëlqyera ushqimore. Ato mund t’ju ​​bëjnë të ndiheni të ngopur për orë të gjata gjatë gjithë ditës.

Qëndrimi i shëndetshëm dhe i hidratuar gjatë Ramazanit

Gjatë Ramazanit, duhet të shmangni aktivitetet e përditshme që mund të dehidratojnë trupin tuaj. Nëse ushtroni rregullisht, duhet të vazhdoni të plotësoni nevojat tuaja ditore të energjisë, proteinave dhe ujit gjatë kohës që nuk jeni duke agjëruar. Për më tepër, ulni kohëzgjatjen tuaj të stërvitjes me 30% gjatë Ramazanit.

Prishja e agjërimit me ushqime që treten lehtë është një mundësi e mirë, e shëndetshme. Gjatë Ramazanit, njerëzit priren të hanë shumë ushqim shumë shpejt pas shumë orësh të gjata agjërimi. Por provoni të prishni agjërimin me supë, pastaj ujë, ajran ose lëng frutash të shtrydhura të freskëta, në mënyrë që të mund të hidratoni trupin tuaj pas një dite të gjatë dehidrimi, dhe pastaj të hani pjatën kryesore 10 ose 15 minuta më vonë. Kjo do të parandalojë marrjen e tepërt të ushqimit duke ju dhënë një ndjenjë të ngopjes, e cila nga ana tjetër do të ndihmojë sistemin tuaj të tretjes.

Ramazani është muaj i shenjtë për besimtarët myslimanë, dhe siç mund ta shihni, ka shumë mundësi në dispozicion për të agjëruar dhe për të qëndruar të shëndetshëm dhe të ushqyer.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

kompania abee

ABEE Investimi belg në Kërçovë, pritet 600 vende pune, rroga 900 €

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nuk mendoj të dorëhiqem nëse nuk miratohen ndryshimet kushtetuese

ariu rrugeve

Ariu endet rrugëve të Sarajevës (VIDEO)

real madrid manchester city

Man City-Real Madrid, publikohen formacionet zyrtare

Sudan-Afrike

Sulm ndaj autokolonës amerikane në Nigeri, raportohet për 4 të vdekur

INFO

NA NDIQ