Restoranti i shqiptarit sërish më i miri në botë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2022

Restoranti “Noma” në Kopenhagë me pronar Rene Rexhepi është bërë sërish më i miri në botë, sipas revistës Restaurant, përcjell INA.

“Noma” ishte më parë restoranti më i mirë në botë tre herë radhazi. Restoranti më i mirë zgjidhet nga 800 kuzhinierë, pronarë restorantesh, gazetarë dhe kritikë të ushqimit.

Ky restorant në pronësi të shefit të kuzhinës Rene Rexhepi, me origjinë nga Maqedonia, prej vitesh është në majat e artit të kuzhinës.

Rexhepi vjen nga fshati Xhepçishtë i Tetovës, nga baba shqiptar dhe nënë daneze dhe ka lindur në Kopenhagë. Ai thotë se filozofia e tij bazë është të krijojë ushqime të shijshme me përbërës të prodhuar në vend.

“Ka diçka në shpirt, natyrë, njerëzit që rritin ushqimin dhe afërsia e ushqimit. Është shumë e rëndësishme të lidhemi me fermerët që kultivojnë ushqim organik përmes punës së palodhur për të ruajtur një mjedis të shëndetshëm dhe që përdoruesit përfundimtarë të shijojnë ushqimin”, tha Rexhepi.

Rexhepi është në krye të Nomës që nga viti 2004, i cili përveç kuzhinierit është edhe bashkëpronar i saj. Ai është ambasadori i programit të ri të kuzhinës nordike që po përgatit në restorantin e tij. Noma është përqendruar në ruajtjen e të gjitha shijeve të ushqimeve të papërpunuara dhe përdorimin e ushqimeve më të mira të papërpunuara nga rajoni nordik, si gjizë islandeze, manaferrat, buallin e Groenlandës dhe speciet vendase të peshkut.

Noma në gjuhën daneze do të thotë ushqim nordik, dhe restoranti ndodhet në një ish-kantier detar në portin e Kopenhagës. Lista e pritjes për të rezervuar një vend zgjat deri në gjashtë muaj.(INA)

TË FUNDIT
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
13 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
13 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
13 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

13 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
24 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
16 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
13 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
23 orë
Si po ngjall presidenti i Serbisë ndjenja kundër Perëndimit, Maqedonia mos t'i hyjë qorrsokakut!
16 orë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
13 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ