Rritet numri i e-transkcioneve në Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/05/2023

Sipas të dhënave të Bankës Popullore të përpunuara nga Asociacioni për e-tregti në Maqedoni, mund të shihet se qytetarët e Maqedonisë për blerje të prodhimeve dhe shërbimeve me kartela bankare për e-tregti për vitin 2022 kanë shpenzuar 156.2 milionë euro që paraqet rritje prej 46.31% në raport me vitin e kaluar

Krahas velrës, rritet edhe numri i e-transakcioneve që qytetarët e Maqedonisë kanë bërë jashtë vendit e që është 3.66 milionë në vitin 2022 dhe paraqet rritje prej 21.1% në krahasim me vitin 2021.

Me kartela bankare në Maqedoni më së shumti është paguar në Britani të Madhe, Hungari dhe Hollandë, Irlandë, SHBA, Luksenburg dhe Gjermani.

“Pritet të vazhdojë rritja e vlerës dhe numrit të transakcioneve të realizuara nga qytetarët e Maqedonisë drejt e-tregtisë, posaçërisht udhëtimet.”, u shpreh Nina Angellovska, kryetare e Asociacionit për e-tregti.

TË FUNDIT
37 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

7 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
6 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ